eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wykwalifikowani pracownicy fizyczni w cenie

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni w cenie

2010-11-24 11:55

Przeczytaj także: Pracownicy fizyczni potrzebni na rynku pracy


Według Jacka Męciny potrzebne są rozwiązania systemowe, które uelastycznią szkolenie zawodowe na sygnały z rynku pracy, a najlepszą reakcję zapewniają systemy kształcenia ustawicznego. Jadwiga Parada jest podobnego zdania. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce otwarcia szkół zawodowych na osoby z zewnątrz i umożliwienie im zdobycia wybranych kwalifikacji poprzez uczestnictwo w wybranych kursach. „Osoba taka nie musiałaby odbywać kilkuletniej edukacji w szkole zawodowej, czy policealnej. Po ukończeniu kursu, zgodnego z programem nauczania, mogłaby podejść do egzaminu zewnętrznego i uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Obecnie do egzaminu podchodzić mogą tylko absolwenci.” Wprowadzane są także przepisy, które zobligują dyrektorów szkół do umożliwienia nauczycielowi, prowadzącemu kształcenie zawodowe, odbywania cyklicznych staży u przedsiębiorców. Dzięki temu uaktualni swoją wiedzę na temat nowych technik i technologii.

Dostępność pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami jest jednym z kluczowych kryteriów przy decyzji o lokalizacji inwestycji. „Jeśli inwestor zagraniczny nie znajdzie niezbędnych kwalifikacji u nas, pójdzie gdzie indziej”, mówi Anna Polak-Kocińska, zaznaczając, że koszty pracy w Europie Środkowo-Wschodniej zaczynają się zrównywać. Według Jacka Męciny, konkurowanie niskimi kosztami pracy jest krótkowzroczne. Ekspert PKPP Lewiatan zwraca uwagę na inne wyzwanie: „polskie przedsiębiorstwa nie nadążają za Europą w kwestii elastyczność pracy. W Polsce od 2005 bezskutecznie toczą się debaty nad wdrożeniem kont czasu pracy, które pozwalają na ustalanie dziennej ilość godzin pracy w zależności od zapotrzebowania na produkcję. Rozwiązanie to pozwoliłoby ustabilizować zatrudnienie, co jest warunkiem koniecznym, aby pracodawca chętniej inwestował w rozwój pracowników.”

Anna Polak-Kocińska podkreśla, że przez wiele lat technika i szkoły zawodowe postrzegane były jako wybór gorszej kategorii, a kształcenie zawodowe nie było propagowane wśród młodzieży. Na potrzebę podniesienia prestiżu pracy fizycznej w społeczeństwie zwraca uwagę raport Manpower „Strategiczna migracja: tymczasowa odpowiedź na niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych”.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: