eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy fizyczni potrzebni na rynku pracy

Pracownicy fizyczni potrzebni na rynku pracy

2010-10-15 00:10

Pracownicy fizyczni potrzebni na rynku pracy

Niedobór pracowników fizycznych w 8 na 10 największych gospodarek światowych © fot. mat. prasowe

Agencja zatrudnienia Manpower Polska opublikowała raport "Strategiczna migracja: tymczasowa odpowiedź na niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych", w którym sygnalizuje, że biznes, rząd oraz branżowe związki pracowników i pracodawców powinny podjąć efektywne działania, by zapobiec dalszemu pogłębianiu się niedoboru wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Trudności firm z pozyskaniem pracowników z tej grupy zawodowej mogą mieć negatywny wpływ na przyszły wzrost gospodarczy Polski i innych krajów dotkniętych tym problemem.

Przeczytaj także: Wykwalifikowani pracownicy fizyczni w cenie

Jak wynika z opublikowanego w maju przez Manpower badania „Niedobór talentów 2010”, przeprowadzonego wśród 35 000 pracodawców z 36 krajów, na całym świecie wykwalifikowani pracownicy fizyczni należą do najbardziej poszukiwanych zawodów; w 31 krajach znaleźli się w pierwszej dziesiątce rankingu. Niedobór takich fachowców jak elektrycy, murarze, hydraulicy czy spawacze jest wyzwaniem dla największych światowych gospodarek. W 15 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Włoszech i Kanadzie wykwalifikowani pracownicy fizyczni znaleźli się na pierwszym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych zawodów. Także w Polsce ankietowani przez Manpower pracodawcy niezmiennie od trzech lat deklarują, że mają największy problem z zatrudnieniem przedstawicieli tych profesji w swoich firmach.

fot. mat. prasowe

Niedobór pracowników fizycznych w 8 na 10 największych gospodarek światowych

Niedobór pracowników fizycznych w 8 na 10 największych gospodarek światowych

W najnowszym raporcie „Strategiczna migracja: tymczasowa odpowiedź na niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych” Manpower zauważa, że ożywienie gospodarcze pogłębi obecny niedobór podaży specjalistów na rynku pracy i proponuje, jako doraźny środek zaradczy likwidowanie barier w przemieszczaniu się pracowników wewnątrz krajów i poza ich granice.

„Niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych może spowolnić realizację projektów infrastrukturalnych oraz zagrozić rozwojowi gospodarczemu. To wyzwanie, które wymaga długofalowego podejścia, aby zapewnić w pełni zdrowe funkcjonowanie gospodarki. Przejściowo, w krótkim okresie, poprawę sytuacji przynieść może zwiększenie mobilności pracowników”, wyjaśnia Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska.

Raport Manpower kładzie nacisk na konieczność stworzenia długofalowej, spójnej strategii, której celem będzie podniesienie prestiżu pracy fizycznej w społeczeństwie oraz wypracowanie mechanizmów gwarantujących bieżące dostosowywanie szkolnictwa oraz kursów zawodowych do zmieniających się potrzeb gospodarki. Jakkolwiek migracja jest tymczasowym rozwiązaniem problemu niedoboru siły roboczej, przedstawione w raporcie długoterminowe działania powinny być traktowane priorytetowo, ponieważ zapewnią trwałą równowagę na rodzimym rynku pracy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: