eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 44/2010

Europa: wydarzenia tygodnia 44/2010

2010-10-30 21:34

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 43/2010

  • Według wrześniowych danych dług publiczny Wielkiej Brytanii jest dziś na poziomie 64,6%, a deficyt budżetowy w tym roku fiskalnym wyniesie 149 mld funtów (11% PKB). Planowane do 2015 roku oszczędności są szacowane na 83 mld funtów. Planowane cięcia wydatków spowodują likwidację 0,5 mln miejsc pracy, a rząd przewiduje redukcje deficytu budżetowego do 2% do 2015 roku.
  • Barclays Capital prognozuje wzrost gospodarczy dla strefy euro dla III kw. na poziomie 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym.
  • Eurostat poinformował o wzroście bezrobocia w strefie euro o 0,1 pkt proc. do 10,1 proc. we wrześniu w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Natomiast dla UE-27 stopa pozostała bez zmian na poziomie 9,6 proc. Nadal największe bezrobocie jest w Hiszpanii (20,8 proc.) i na Łotwie (19,4 proc.).
  • Federalny Urząd Pracy ogłosił, że w Niemczech w miesiącu październik stopa bezrobocia pozostała na poziomie 7,5 proc. - podobnie jak w miesiącu poprzednim.
  • We wrześniu sprzedaż detaliczna w Niemczech zmniejszyła się o 2,3 proc. m/m wbrew prognozom przewidującym wzrost o 0,5 proc. m/m.
  • Indeks GfK, opisujący nastroje konsumentów Niemiec na miesiąc listopad nie zmienił się i jest na poziomie 4,9 pkt. Pomimo braku zmiany jest to wysoki poziom w ciągu ostatnich lat.
  • Insee poinformował, że w miesiącu wrzesień nastąpił wzrost wydatków konsumentów we Francji o 1,5 proc. m/m (prognoza 0,4 proc. m/m) i w ujęciu rocznym o 1,1 proc. (-0,3 proc.)
  • Według francuskiej minister gospodarki i finansów akcje strajkowe przeciw reformie emerytalnej codziennie kosztują w przedziale 200-400 mln EUR.
  • Biuro Krajowej Statystyki podało, że w III kw. PKB Wielkiej Brytanii urosło o 0,8 proc. w ujęciu kwartalnym - wynik jest o 0,4 pkt proc. większy niż prognozy analityków.
  • Zgodnie z analizami GfK NOP w miesiącu październik poprawiły się z -20 pkt do -19 pkt (prognoza: -22 pkt) nastroje konsumentów Wielkiej Brytanii.
  • Bank centralny Szwecji podniósł o 25 pkt baz. do 1 proc. główną stopę procentową. Natomiast węgierski bank centralny nie zmienił stóp procentowych: stopa depozytowa jest nadal na poziomie 5,25 proc.
  • W Estonii we wrześniu zanotowano wzrost produkcji przemysłowej o 31,1 proc. w ujęciu rocznym. Jest to rezultat m.in. wzrostu produkcji przeznaczonej na eksport.
  • Wzrost gospodarczy Litwy w III kw. wyniósł 0,6 proc. r/r - o 0,5 pkt proc. mniej niż w I kw. Wynik dla III kw. jest znacznie poniżej prognoz, które przewidywały wzrost gospodarczy na poziomie 2,2 proc.
  • W III kw. Banco Santander zanotował redukcję zysku o 26 proc. - zysk netto spadł o 0,58 mld EUR do 1,64 mld EUR.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CIĘCIA WYDATKÓW BUDŻETOWYCH W BRYTYJSKIEJ GOSPODARCE

Procesy kryzysowe poczyniły w gospodarce brytyjskiej spore straty. W opinii analityków wpadła ona w najgorszą recesję od czasu II wojny światowej. Konsekwencją kłopotów gospodarczych ostatnich trzech lat jest wysoki poziom deficytu budżetowego, szybko rosnący dług publiczny i duże bezrobocie. Brytyjski rząd podjął decyzję w sprawie cięć budżetowych, których zakres pozytywnie ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Instytucja ta zwróciła jednak uwagę na to, że podjęte działania mogą jednak w krótkim okresie obniżyć tempo rozwoju gospodarki, jednak perspektywicznie są to działania słuszne, stabilizujące gospodarkę. Rządowe prognozy przewidują przyszłoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 2%. Przewiduje się, że w planie budżetu na 2011 rok cięcia wydatków będą poważne nawet rzędu 25-40%. Wyjątkiem będą wydatki na służbę zdrowia i pomoc międzynarodową. Brytyjska gospodarka gra dużą rolę w Unii Europejskiej więc uważam, że warto rozszerzyć powyższą informację o kilka szczegółów...

Podane we wrześniu dane dotyczące stanu brytyjskiej gospodarki zmuszają do refleksji. Dług publiczny jest dziś na poziomie 64,6% (w połowie dekady był na poziomie ok. 40%), a deficyt budżetowy w tym roku fiskalnym wyniesie 149 mld funtów (11% PKB), podczas gdy w poprzednim roku wyniósł on 156 mld funtów. Planowane do 2015 roku oszczędności są szacowane na 83 mld funtów i analitycy obawiają się, że w takim stopniu zaciskana polityka fiskalna grozi niebezpieczeństwem nawrotu kryzysu. Planowane cięcia wydatków spowodują likwidację 0,5 mln miejsc pracy, a rząd przewiduje redukcje deficytu budżetowego do 2% do 2015 roku. Szczegółowa analiza pokazuje, że polityka rządu jest w większym stopniu nakierowana na redukcję wydatków, niż na wzrost obciążeń podatkowych. Warto tu dodać, że wydatki na świadczenia socjalne będą przez najbliższe 4 lata corocznie zmniejszane o 4 mld funtów. Wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet wzrośnie z 65 lat obecnie do 66 lat od 2020 roku, a więc cztery lata wcześniej, niż pierwotnie planowano. Zdecydowano też, że pracownicy sektora publicznego zwiększą wpłaty na fundusz emerytalny, a to oznacza redukcję ich płacy netto. Przyjęto też koncepcję nałożenia na banki nowego podatku.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: