eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa X 2010

Koniunktura przemysłowa X 2010

2010-10-25 12:14

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2010


Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. W jednostkach dużych ogólny klimat koniunktury w październiku bieżącego roku jest oceniany korzystnie, choć gorzej niż we wrześniu. Oceny bieżącego portfela zamówień są bardziej optymistyczne niż przed miesiącem, również bieżąca produkcja oceniana jest korzystnie, na poziomie zgłaszanym we wrześniu. Przewidywania w tym zakresie są nadal pozytywne, ale ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy zgłaszają nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Należności przedsiębiorstw rosną w tempie zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem. Przedsiębiorcy terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe, a odpowiednie prognozy są korzystne, choć nieco gorsze niż we wrześniu. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują większe niż prognozowano we wrześniu redukcje zatrudnienia. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują nieznaczny wzrost cen produkowanych wyrobów, w skali mniejszej niż prognozowano przed miesiącem.

Dyrektorzy jednostek średnich oceniają koniunkturę pozytywnie, choć nieco gorzej niż przed miesiącem. Pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji utrzymują się na poziomie ocen zgłaszanych w ubiegłym miesiącu, ale odpowiednie prognozy są mniej optymistyczne niż przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych tylko nieznacznie przekracza poziom odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Przedsiębiorcy sygnalizują nieco szybszy wzrost należności. Zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, możliwe jest wystąpienie tych problemów w najbliższych trzech miesiącach. Przedsiębiorcy planują ograniczyć zatrudnienie, w większym stopniu niż zapowiadali przed miesiącem. Ceny wyrobów mogą rosnąć w skali zbliżonej do przewidywań z ubiegłego miesiąca.

Jako jedyni, dyrektorzy jednostek małych oceniają koniunkturę negatywnie (gorzej niż przed miesiącem). Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane, choć w mniejszym stopniu niż przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są również negatywne i gorsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zapasy wyrobów gotowych określane są jako odpowiednie w stosunku do zapotrzebowania. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielki wzrost należności, a także większe niż przed miesiącem trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych we wrześniu. Planowane są redukcje zatrudnienia, nieco większe niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano we wrześniu.

W październiku przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 36 – wzrost o 8 punktów w stosunku do ubiegłego miesiąca), urządzeń elektrycznych (plus 19 – wzrost o 5 punktów w stosunku do ubiegłego miesiąca), papieru i wyrobów z papieru (plus 15 – spadek o 1 punkt w stosunku do ubiegłego miesiąca), mebli (plus 12 – spadek o 4 punkty w stosunku do ubiegłego miesiąca), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 11 – utrzymuje się wartość z ubiegłego miesiąca). Natomiast najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci odzieży (minus 15 – spadek o 5 punktów w stosunku do ubiegłego miesiąca).

W dziale produkcja artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych koniunktura oceniana jest pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem. Odnotowywany jest wzrost zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Zwiększają się opóźnienia w ściąganiu należności. Przedsiębiorcy sygnalizują wystąpienie trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, ale w najbliższych miesiącach ich zdolności w tym zakresie mogą się nieznacznie poprawić. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć w nieco mniejszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem.

poprzednia  

1 2 3 ... 8

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: