eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ubezpieczyciele a wdrożenie Solvency II

Ubezpieczyciele a wdrożenie Solvency II

2010-10-13 13:43

Ubezpieczyciele a wdrożenie Solvency II

Czy rozpoczęli już Państwo wdrażanie projektu Solvency II? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wciąż odległe jest wdrożenie postanowień Solvency II, która od października 2012 roku ma zmodernizować europejskie regulacje dotyczące zarządzania marginesem wypłacalności w zakładach ubezpieczeń i reasekuracji. Skala zmian, które będą musiały zostać wprowadzone w celu dostosowania zakładów do wymogów Dyrektywy jest tak duża, iż może być trudna do realizacji, jeżeli już teraz nie zostaną podjęte właściwe działania na rzecz wdrożenia nowych wymogów - wynika z najnowszego raportu "Badanie KPMG na temat gotowości do wprowadzenia systemu Solvency II w Europie Środkowo - Wschodniej".

Przeczytaj także: Firmy ubezpieczeniowe a gotowość na Solvency II

Małe zakłady ubezpieczeń wciąż czekają z rozpoczęciem prac

Blisko 44% zakładów ubezpieczeń nie rozpoczęło jeszcze wdrażania Solvency II. Dokładnie 6% respondentów nie tylko nie rozpoczęło jeszcze prac, ale nie zamierza również rozpocząć przygotowań do wdrożenia Solvency II w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Spośród przebadanych podmiotów, 38% które nie rozpoczęły przygotowań, zamierza to zrobić w przeciągu najbliższego roku. Wśród zakładów ubezpieczeń, które nie rozpoczęły jeszcze wdrażania Solvency II, dominują przede wszystkim małe podmioty, liczące na wsparcie grupy kapitałowej. W Polsce ilość zakładów ubezpieczeń, które nie rozpoczęły wdrożenia postanowień Solvency II jest dużo mniejsza i stanowi zaledwie 18% rynku.

fot. mat. prasowe

Czy rozpoczęli już Państwo wdrażanie projektu Solvency II?

Czy rozpoczęli już Państwo wdrażanie projektu Solvency II?


„Nasze dotychczasowe doświadczenia z wdrażania tego typu regulacji między innymi w sektorze bankowym, pokazują, że skala zmian w poszczególnych podmiotach może być na tyle znacząca, iż termin październik 2012 może być trudny do utrzymania. Dodatkowo należy mieć na uwadze, iż wdrożenie modeli wewnętrznych lub zaawansowanych metod zarządzania ryzykiem wymaga odpowiedniej wiedzy, danych oraz systemów informatycznych – zarówno wyszkolenie pracowników, jak i budowa systemów wymaga dużych nakładów pracy oraz czasu. Dlatego sugerujemy rozpoczęcie prac nad wdrożeniem Dyrektywy Solvency II najszybciej jak to możliwe”, komentuje Bożena Graczyk, Partner, Kierownik Działu Zarządzania Ryzykiem Finansowym w Europie Środkowo - Wschodniej w Firmie Doradczej KPMG.

Autonomia zakładów ubezpieczeń w regionie

Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że prawie jedna trzecia respondentów rozpoczęła wdrażanie postanowień Dyrektywy Solvency II z własnej inicjatywy (28%), czyli bez nacisków ze strony organów regulacyjnych lub grupy kapitałowej, do której należą. Znacząca liczba ubezpieczycieli, którzy rozpoczęli prace przygotowawcze jako część projektów grupowych (47%), planuje utrzymać wysoki udział i niezależność w procesie podejmowania strategicznych decyzji podczas prac wdrożeniowych. W obszarze realizacji prac w zakresie Solvency II polskie zakłady ubezpieczeń wykazują dużo większą samodzielność oraz autonomię w porównaniu z respondentami z innych krajów. Dodatkowo w Polsce zauważalne jest silniejsze oddziaływanie organów nadzoru w porównaniu z pozostałymi krajami w regionie (27%).

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: