eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy w Europie Środkowej: nastroje III kw. 2010

Firmy w Europie Środkowej: nastroje III kw. 2010

2010-10-13 11:33

Przeczytaj także: Firmy w Europie Środkowej: nastroje I kw. 2010


fot. mat. prasowe

Jak oceniają Państwo obecną dostępność kredytu dla Państwa firmy?

Jak oceniają Państwo obecną dostępność kredytu dla Państwa firmy?

Kadra kierownicza największych firm Europy Środkowej z nie widzi większych problemów w dostępności kredytów. "Choć w Polsce nastroje co do dostępności kredytów pogorszyły się w porównaniu z poprzednim badaniem w kwietniu 2010 r. to wciąż zdecydowana większość (77%) menedżerów wykazuje optymizm co do obecnej dostępności kredytu, a jedynie 10% uważa, że kredyt jest raczej lub bardzo trudno dostępny", stwierdza Rafał Antczak z Deloitte.

Z przeprowadzonego badania wynika również, że 70% polskiej kadry kierowniczej oczekuje zwiększenia sprzedaży i chociaż oznacza to pogorszenie nastrojów w porównaniu z badaniem w kwietniu 2010 r. (89% ), to i tak Polska wykazuje się tu największym optymizmem.

fot. mat. prasowe

Czy innowacja przyczyni się do rozwoju firmy w ciągu najbliższych trzech lat?

Czy innowacja przyczyni się do rozwoju firmy w ciągu najbliższych trzech lat?

Nowością w tej edycji badania są pytania dotyczące innowacyjności w firmach. 57% respondentów w Polsce uważa, że w ich przedsiębiorstwach niedostatecznie wspiera się proces identyfikacji i opracowania innowacyjnych rozwiązań. Wyższy wskaźnik negatywnych odpowiedzi odnotowano jedynie w Czechach. „Kadra zarządzająca w Polsce jest przekonana, że konieczny jest wzrost zaangażowania w działania innowacyjne. Świadczy o tym największy odsetek pozytywnych odpowiedzi spośród badanych krajów – 47%, jednak rzeczywisty zakres działań nie odpowiada temu przekonaniu. Podejście do innowacyjności w Polsce jest wciąż obarczone dużą dozą ostrożności”, zaznacza Michał Turczyk, Starszy Menedżer w zespole R&D and Government Incentives, Deloitte.

fot. mat. prasowe

Przewidywalność wydatków na dobra inwestycyjne badania DBSI

Przewidywalność wydatków na dobra inwestycyjne badania DBSI

Porównanie wyników DBSI i danych GUS nt. wydatków na nowe inwestycje wskazuje na istnienie znaczącej korelacji, co wydaje się świadczyć o właściwościach predykcyjnych indeksu Deloitte dla Polski (w przypadku pozostałych krajów problemem jest słaba porównywalność oficjalnych statystyk). Prognozując na podstawie DBSI dynamikę (nowych) inwestycji można oczekiwać wzrostu agregatu inwestycji do około 7,5% w 2011 r. z poziomu -0,8% w 2009 r. i z poziomu -0,7% (prognoza) w 2010 r. Prognozowany poziom inwestycji przekładać się będzie na wzrost zatrudnienia i spadek bezrobocia do poziomu poniżej 10% w 2012 r.

Informacje o badaniu
Deloitte Business Sentiment Indeks jest analizą opartą na badaniu opinii i oczekiwań prezesów największych firm w Chorwacji, Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Słowacji. Wyniki pierwszego Indeksu zostały opublikowane we wrześniu 2009 roku. Grupa respondentów obejmowała niemal 200 prezesów największych firm w regionie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: