eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 35/2004 (23-29.08.2004)

Tydzień 35/2004 (23-29.08.2004)

2004-08-27 23:55

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019

  • W przyszłorocznym budżecie Rosji przewidziano nadwyżkę budżetową na poziomie 1,5%. Przyjęto w nim cenę baryłki ropy na 28 USD.
  • Rząd francuski skorygował swoją prognozę wzrostu gospodarczego z 1,7% na 2,5%. W pierwszym półroczu deficyt budżetowy wyniósł 32 mld euro, czyli o 4,2 mld mniej niż przed rokiem.W tym roku wzrost w niemieckiej gospodarce według ocen rządowych wyniesie 1,5%-2,0%.
  • W pierwszym półroczu deficyt budżetowy w Niemczech wyniósł 4%.
  • W sierpniu ceny w Niemczech wzrosną o 0,2% m/m. Roczna inflacja szacowana jest na 2%.Jukos obniżył tegoroczną prognozę wydobycia o 4,5%.Teraz będzie wydobywał średnio 1,72 mln baryłek dziennie.
  • Grecja jest kolejnym europejskim krajem, w którym obniżane są podatki od firm. Ostatnio rząd grecki podjął decyzję o obniżce podatku z 35% do 25% w ciągu trzech lat.
  • Prezydenci Rosji i Białorusi poinformowali o zakończeniu sporu w sprawie dostaw gazu. W pierwszym kwartale narastający konflikt doprowadził do odcięcia dostawy gazu do Białorusi (ale także do Polski i do sieci europejskiej). Powodem była odmowa płacenia przez ten kraj wyższych cen i problemy z wyceną przedsiębiorstwa dysponującego białoruską częścią gazociągu, w którym udziały chciał wykupić Gazprom. W czerwcu Białoruś podpisała umowę akceptując wyższe ceny gazu. Należy przypuszczać, że w tej drugiej sprawie również osiągnięto porozumienie. To kolejny krok Rosji (po ułożeniu stosunków z Ukrainą) w celu stworzenia i funkcjonowania realnych podstaw dla działania Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, do której oprócz tych państw należy także Kazachstan.
  • Od 1 stycznia 2006 roku na Białorusi będzie obowiązywał rosyjski rubel.
  • W 2003 roku wartość wymiany handlowej między Rosją i Ukrainą wyniosła 12 mld USD. W pierwsych 7 miesiącach 2004 roku wzrosła o 35% r/r i wyniosła 9,3 mld USD. Prognozuje się, że w całym 2004 roku osiągnie poziom 15 mld USD.
  • Norweski Statoil będzie wydobywał średnio w tym roku 1,12 mln baryłek dziennie.
  • Volkswagen jest kolejną firmą, która wprowadza plan oszczędnościowy na lata 2004-2011. Chce uzyskać zgodę pracowników na zamrożenie płac przez najbliższe dwa lata.
  • LNM (właściciel ISPAT Polska Stal – dawniej PHS) zakupił BH Steel w Bośni ( rocznie produkuje 2 mln ton stali) i w naszym regionie produkuje już ok. 18 mln ton stali rocznie. LNM w Rumunii produkuje rocznie 6,6 mln ton stali, w Polsce ponad 6 mln ton (70% polskiego rynku), a w Czechach 3 mln ton. LNM przejęła także od Balkan Steel zakłady w Macedonii. Obecnie ubiega się o hutę stali w Czechach (Witkowice) oraz o Hutę Częstochowa.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WIRTUALNE APTEKI ZGODNE Z UNIJNYM PRAWEM, A JAK W POLSCE?

Jeszcze niedawno z uwagą śledziłem zabiegi różnych grup zawodowych, mające na celu ograniczenie konkurencji. Wystarczy przypomnieć zabiegi adwokatów, radców prawnych, czy notariuszy mające na celu utrzymanie dotychczasowych reguł przyjmowania do tego zawodu, zresztą dalekich od demokratycznych zasad i wątpliwych w świetle zapisów konstytucyjnych. Świadkami podobnych zabiegów byliśmy w sprawach dotyczących rynku farmaceutycznego. W tym przypadku lobby aptekarskie zaproponowało zwiększenie wymagań wobec właścicieli aptek i respektowanie kryterium odpowiedniej liczby aptek w danym regionie.

Ostatnio zmianę w tym zakresie sygnalizuje konserwatywny rynek brytyjski. Wszystko wskazuje na to, że na wyspach już niedługo będą internetowe apteki. Będą je mogły zakładać osoby fizyczne i firmy nie posiadające tradycyjnych aptek. Brytyjczycy będą też mogli korzystać z internetowych aptek prowadzących sprzedaż wysyłkową (oczywiście dotyczy to lekarstw sprzedawanych bez recepty). To wszystko realizuje się w Wielkiej Brytanii w myśl zaleceń instytucji antymonopolowych popierających deregulację rynku.

Polska też eksperymentuje, ale takie e-apteki działają przy ostrych sprzeciwach izb aptekarskich. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uważa nawet, że działanie takich placówek jest niezgodne z polskim prawem.

W grudniu sprawę rozstrzygnął Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który wirtualne apteki uznał za zgodne z unijnym prawem.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: