eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 38/2010

Europa: wydarzenia tygodnia 38/2010

2010-09-18 13:03

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 37/2010

  • Zakończył się szczyt przywódców unijnych. Uzgodniono treść traktatu o wolnym handlu z Koreą Płd.
  • Eurostat poinformował, że w lipcu w strefie euro nie zmienił się poziom produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym, natomiast w ujęciu rocznym zanotowano wzrost produkcji o 7,1 proc. Natomiast dla całej UE wzrost wyniósł 6,8 proc. w ujęciu rocznym.
  • Według biura statystycznego UE poziom inflacji w strefie euro wzrósł o 1,6 proc. r/r, zgodnie ze wstępnymi szacunkami.
  • Francuski rząd lobbuje za EDF i AREVA w sprawie realizacji programu energetyki atomowej w Polsce. Będzie on kosztował 20-28 mld zł. Obecnie w naszym kraju funkcjonuje 900 francuskich firm, które zatrudniają 200 tys. pracowników. Francuzi zaoferowali przeszkolenie kolejnej grupy (25) specjalistów we francuskich instytucjach związanych z energetyka nuklearną. Francja ma 58 elektrowni atomowych i może zaspokoić z nich wszystkie potrzeby energetyczne.
  • EBC podał, iż w lipcu strefa euro miała deficyt na rachunku obrotów bieżących w wysokości 3,8 mld EUR - tak jak w czerwcu.
  • Zgodnie z danymi Eurostat w miesiącu lipiec produkcja budowlana dla strefy euro spadła o 3,1 proc. w ujęciu miesięcznym oraz o 7,5 proc. r/r - nieco mniej spadła w całej UE - 2,5 proc. m/m (-2,3 proc. r/r).
  • W Wielkiej Brytanii wzrosła liczba osób starających się o zasiłek dla bezrobotnych. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 2,3 tys. Obecnie liczba bezrobotnych wynosi 2,5 mln osób - czyli bezrobocie wynosi 7,8 proc.
  • Sprzedaż detaliczna dla brytyjskiej gospodarki spadła w miesiącu sierpień o 0,5 proc. m/m - wynik jest niezadowalający i nie jest zgodny z prognozami analityków, którzy przewidywali wzrost sprzedaży o 0,3 proc. m/m.
  • UE negocjuje także umowy o wolnym handlu UE z Malezją i Indiami.
  • Rosja planuje zredukować deficyt do „zera” do 2015 r. w rezultacie uzyskania z programu prywatyzacyjnego w ciągu następnych 5 lat 10 mld USD.
  • Szwajcarski bank centralny nie zmienił stóp procentowych - stopa benchmarkowa wynosi nadal 0,25 proc.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SZCZYT UNIJNY ZDOMINOWANY PRZEZ GOSPODARKĘ

W Unii trwają prace nad kolejnymi elementami pakietu reform, które maja zreformować zarządzanie gospodarką. Te prace są związane (bardziej niż sądzimy) z problemami polskiej gospodarki. Teraz trwają rozmowy na temat sankcji dla krajów psujących budżet z radykalnymi jak na Unię rozwiązaniami, dopuszczającymi możliwość kontrolowanego bankructwa państwa w UE. Polska poinformowała, że poprze postulaty niemieckie (przeciwna jest Francja) w tym zakresie, jeśli uzyska zgodę na korzystne dla Polski zmiany w metodyce liczenia długu publicznego (chodzi o uwzględnienie kosztów reformy systemu emerytalnego), która to propozycję popiera w sumie dziewięć państw, a trzy inne (z „dziesiątki”) życzliwie spoglądają na naszą propozycję, podczas gdy głównym naszym oponentem w tej sprawie są Niemcy...

Ważnym problemem unijnego szczytu było doprowadzenie do końca negocjacji w sprawie traktatu o wolnym handlu z Koreą Płd. Było to ważne, ponieważ podpisanie tego dokumentu przewidziano na 6.10 2010 r. podczas szczytu UE-Korea. Wejście w życie tego dokumentu to wzajemne zniesienie ceł oraz innych ograniczeń na importowane towary. To ważna umowa, bo dotychczasowa umowa to 50-60 mld euro, z nadwyżką handlową Korei. Wprowadzenie traktatu w życie to zwiększenie eksportu z UE do Korei o 19 mld euro rocznie, oraz oszczędności europejskich firm - 1,6 mld euro oraz 1,1 mld euro dla firm koreańskich.

Przeszkodą przed ostatecznym sformułowaniem traktatu był opór Włoch. U podstaw ich stanowiska była obawa przed konkurencją koreańską w przemyśle motoryzacyjnym (głównie Hyundajem, który jest piątym producentem w świecie). Z tego powodu premier Berlusconi chciał odwlec co najmniej do 2012 r. wprowadzenie traktatu, obawiając się konkurencji koreańskich samochodów dla Fiata. Ostatecznie zawarto kompromis, Traktat wejdzie w życie dopiero w połowie 2011 roku ( wówczas Fiat rozpocznie pod Neapolem produkcję nowej wersji Pandy), a do traktatu wpisano klauzulę o "ochronie UE przed gwałtownym wzrostem importu małych samochodów".

W ostatecznej wersji traktatu znalazł się także polski akcent. Są to klauzule zabezpieczające interesy europejskich firm mówiące o tym, że jeśli import koreańskich towarów gwałtownie wzrośnie, będzie można przywrócić cła lub inne bariery dla tego importu.

W tym miejscu warto dodać, że Korea Południowa kończy także negocjować umowę o wolnym handlu z USA. Ten fakt też będzie miał wpływ na ostateczną wersję traktatu, bo UE zastrzegła sobie możliwość rewizji porozumienia z Koreą, jeśli Amerykanie wynegocjują korzystniejsze warunki. Warto też tu dodać, że UE negocjuje także umowy o wolnym handlu UE z Malezją i Indiami.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: