DNA i walka ze spamem
2004-08-21 15:05
Przeczytaj także: Archiwum e-maili
System Chung-Kwei (nazwa pochodzi od talizmanu feng-shui, chroniącego dom przed złymi duchami) jest modyfikacją algorytmu Teiresias, opracowanego przez firmę IBM do analizy kodu DNA. Pracownicy "Big Blue" doszli bowiem do wniosku, że sekwencje znaków występujące w niechcianej korespondencji można analizować w podobny sposób, jak ciągi reprezentujące sekwencje DNA.Idąc tym tropem, przez algorytm "przepuszczono" 65 tys. przykładów spamu. Program potraktował każdy e-mail jak długi łańcuch DNA. Na tej podstawie wyłoniono 6 mln powtarzających się wzorów, wśród których znalazły się słowa takie jak np. "Viagra". Każdy z wzorów reprezentuje sekwencję liter i liczb pojawiającą się więcej niż w jednej niechcianej wiadomości.
Następnie badacze analogicznie postąpili z zestawem zwykłych e-maili i wykluczyli ze zbioru wzorów te, które występowały także w tej korespondencji. Dzięki temu Chung-Kwei filtruje spam, a przepuszcza normalne wiadomości. Algorytm radzi sobie z technikami oszukiwania oprogramowania antyspamowego, polegającymi na zastępowaniu liter innymi znakami - np. symbolem "$" w miejsce litery "s".
Jak dowiodły testy, nowa technika IBM-a ma skuteczność na poziomie 97%. Chung-Kwei już wkrótce trafi do komercyjnego produktu "Big Blue", aplikacji SpamGuru.
![Masz nieaktywne konta online? Czas na cyfrowe porządki [© Freepik] Masz nieaktywne konta online? Czas na cyfrowe porządki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/bezpieczenstwo-w-sieci/Masz-nieaktywne-konta-online-Czas-na-cyfrowe-porzadki-267233-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Nowa aplikacja Koszyk Zakupowy: sprawdź, gdzie zrobisz taniej zakupy spożywcze w największych sieciach
-
Cyberprzestępcy testują nową technikę FileFix. Ataki phishingowe bez użycia luk w oprogramowaniu.
-
Google testuje AI, które dzwoni do firm. Zmiany w kampaniach Performance Max i raportach Google Ads
-
Kobiety na rynku pracy: mniejsze ambicje czy większe bariery?