eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Prywatyzacja energetyki nabiera tempa

Prywatyzacja energetyki nabiera tempa

2010-07-06 12:13

Zdaniem Fitch Ratings, prywatyzacja polskiej energetyki nabiera tempa w związku ze sprzedażą przez Skarb Państwa pakietu 52% akcji Tauron Polska Energia S.A. (Tauron, "BBB"/perspektywa stabilna), drugiej co do wielkości grupy energetycznej w Polsce za 4,2 mld zł (1 mld euro), w jednej z największych ofert pierwotnych (IPO) w Europie w pierwszej połowie br.

Przeczytaj także: PGE z Energą i Enea z Tauronem? Ceny energii w górę

Ponadto, w ubiegłym tygodniu rząd rozpoczął ponownie proces sprzedaży większościowego pakietu akcji, trzeciej pod względem udziałów w rynku, grupy energetycznej ENEA S.A. Jednocześnie trwa też proces sprzedaży udziałów Skarbu Państwa w kilku innych firmach energetycznych. Zdaniem Fitch, Polska jest obecnie jedynym krajem w Europie, który przeprowadza tak duży proces prywatyzacji sektora energetycznego. Trzy największe grupy energetyczne, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. (PGE, ”BBB+”/ perspektywa stabilna), Tauron oraz ENEA, mające około 60% udziału w krajowym wytwarzaniu energii elektrycznej i około 70% w dystrybucji i sprzedaży, są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

“IPO Tauronu przeprowadzone w trudnych warunkach dla rynku akcji ma mniej pozytywny wpływ na profil kredytowy Spółki w porównaniu do ofert pierwotnych spółek PGE i ENEA z 2009 i 2008 roku”, mówi Arkadiusz Wicik, dyrektor w europejskim zespole energetycznym agencji Fitch. “Zarówno PGE jak i ENEA znacznie podwyższyły kapitały w wyniku emisji nowych akcji w ramach IPO, co pozwoliło im na uzyskanie nadwyżki środków pieniężnych przed planowanym zwiększeniem nakładów inwestycyjnych w najbliższych kilku latach, podczas gdy w przypadku oferty pierwotnej Tauronu sprzedana została jedynie część akcji Skarbu Państwa”, dodaje.

W wyniku tego Tauron będzie musiał sfinansować większą część swoich średnioterminowych nakładów inwestycyjnych ze źródeł zewnętrznych w porównaniu do PGE i ENEA. Zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w Tauronie do około 34% po IPO nie ma wpływu na ratingi Spółki, ponieważ- zgodnie z polityką energetyczną Polski- Skarb Państwa utrzyma kontrolę właścicielską w Tauronie do 2030 roku.

Prywatyzacja polskiej energetyki stanowi istotną część rządowego planu prywatyzacji, według którego Skarb Państwa planuje w 2010 roku pozyskać 25 mld zł w ramach finansowania deficytu budżetowego. Zdaniem Fitch, prywatyzacja energetyki ma umiarkowanie pozytywny wpływ na wiarygodność kredytową sektora, dzięki poprawie przejrzystości i wzmocnieniu ładu korporacyjnego.

Plany prywatyzacyjne na drugą połowę tego roku zakładają sprzedaż większościowych pakietów akcji w kilku dużych spółkach energetycznych – 51% akcji ENEA, pakiet 83% akcji czwartej grupy energetycznej Energa S.A., na który PGE i czeski CEZ, a.s. (”A-”/perspektywa stabilna) złożyły oferty i które znalazły się na krótkiej liście wśród pięciu oferentów oraz 50% akcji w Zespole Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin SA (ZE PAK). Te transakcje mogą zmienić układ sił w sektorze poprzez zwiększenie obecności firm zagranicznych, która do tej pory była niewielka, lub przez wzmocnienie pozycji spółek krajowych.

Fitch uważa, że - ze względu na nadwyżkę środków pieniężnych netto Grupy - potencjalna akwizycja spółki Energa S.A. przez PGE nie doprowadzi do natychmiastowej presji na ratingi PGE. Jednak akwizycja Energi, w celu utrzymania wskaźnika dźwigni finansowej poniżej 2,5 zgodnie ze średnioterminową polityką finansową Spółki, może ograniczyć wzrost nakładów inwestycyjnych PGE w latach 2013-2014. W takiej sytuacji, planowana sprzedaż aktywów spoza działalności podstawowej mogłaby zwiększyć elastyczność finansową Grupy. Akwizycja Energi może wzmocnić profil biznesowy PGE dzięki bardziej zrównoważonej pozycji na rynku w zakresie wytwarzania energii oraz dystrybucji i sprzedaży i zwiększeniu udziału regulowanych przepływów pieniężnych.

PGE i Tauron mają obecnie silną pozycję finansową z niskim zadłużeniem. Fitch prognozuje, że w wyniku nowego zadłużenia zaciągniętego na współfinansowanie znacznych nakładów inwestycyjnych obie spółki zwiększą wskaźnik dźwigni finansowej do około 2-2,5 w latach 2013-2014. Taki poziom dźwigni będzie w dalszym ciągu zgodny z obecnym poziomem ratingów i podobny do prognozowanej, średnioterminowej dźwigni finansowej innych środkowoeuropejskich firm energetycznych ocenianych przez Fitch.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: