eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Znakowanie produktów rolno-spożywczych w I kw. 2010

Znakowanie produktów rolno-spożywczych w I kw. 2010

2010-07-04 00:11

Znakowanie produktów rolno-spożywczych w I kw. 2010

© fot. mat. prasowe

Zgodnie z Rocznym ramowym planem kontroli Inspekcji JHARS na 2010 rok, w I kwartale wszystkie wojewódzkie inspektoraty JHARS przeprowadziły planową kontrolę w zakresie prawidłowości znakowania wybranych artykułów rolno-spożywczych z uwzględnieniem artykułów pochodzących z przetwórni ekologicznych.

Przeczytaj także: Jak czytać etykiety produktów spożywczych?

CEL KONTROLI

Celem kontroli było sprawdzenie prawidłowości znakowania wybranych artykułów rolno-spożywczych, tj. napojów bezalkoholowych, fermentowanych napojów winiarskich, herbat i herbatek owocowych oraz kawy, w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami oraz deklaracją producenta.

W przypadku kawy palonej mielonej oprócz kontroli prawidłowości znakowania wykonane zostały analizy laboratoryjne, w celu zbadania cech fizykochemicznych i wykrycia zafałszowań dodatkami niekawowymi za pomocą biologicznej metody mikroskopowej.

ZAKRES KONTROLI

Kontrolę przeprowadzono w 114 podmiotach gospodarczych (tj. w 41,0 % wszystkich zarejestrowanych w WIJHARS, wprowadzających do obrotu artykuły rolno-spożywcze objęte niniejszą kontrolą), w tym w 11 przetwórniach ekologicznych. Wymienione artykuły rolno-spożywcze skontrolowano u:
  • 54 producentów napojów bezalkoholowych,
  • 21 producentów fermentowanych napój winiarskich,
  • 22 producentów herbat i herbatek owocowych,
  • 17 producentów kawy.

Działania kontrolne w zakresie oznaczania parametrów fizykochemicznych (oznaczenie zawartości kofeiny w suchej masie oraz badanie za pomocą biologicznej metody mikroskopowej) objęły 22 partie kawy palonej mielonej, o łącznej masie 51 158 kg.

W zakresie znakowania skontrolowano:
  • 571 partii artykułów rolno-spożywczych, o łącznej wielkości 138 993 kg i 38 213 hl (z czego 19 partii produktów, o łącznej wielkości 757 kg i 8 hl pochodziło z przetwórni ekologicznych), w tym:
    • 247 partii napojów bezalkoholowych reprezentujących wielkość 25 349 hl, w tym:
      • 4 partie napojów bezalkoholowych ekologicznych, o łącznej objętości 8 hl,
    • 114 partii fermentowanych napojów winiarskich reprezentujących wielkość 12 864 hl,
    • 154 partie herbat i herbatek owocowych reprezentujących wielkość 64 778 kg, w tym:
      • 13 partii herbat i herbatek owocowych ekologicznych, o łącznej masie 482 kg,
    • 56 partii kawy reprezentujących wielkość 74 215 kg, w tym:
      • 2 partie kawy ekologicznej, o łącznej masie 275 kg.

WYNIKI KONTROLI

Jeżeli chodzi o parametry fizykochemiczne, to na podstawie wyników badań laboratoryjnych stwierdzono, że jakość wszystkich próbek kawy palonej mielonej odpowiadała wymaganiom określonym przez producenta w deklaracji. W oparciu o wyniki biologicznej metody mikroskopowej nie wykryto zafałszowań dodatkami niekawowymi.

W zakresie znakowania nieprawidłowości stwierdzono w 152 partiach, co stanowiło 26,6 % ogółem skontrolowanych artykułów rolno-spożywczych (z czego w 6 partiach produktów pochodzących z przetwórni ekologicznych - 31,6 % skontrolowanych w tym zakresie produktów ekologicznych), w tym:
  • 81 partiach napojów bezalkoholowych - 32,8 % ogółem skontrolowanych partii napojów bezalkoholowych (w tym w 3 partiach produktów ekologicznych),
  • 21 partiach fermentowanych napojów winiarskich - 18,4 % ogółem skontrolowanych partii fermentowanych napojów winiarskich,
  • 35 partiach herbat i herbatek owocowych - 22,7 % ogółem skontrolowanych partii herbat i herbatek owocowych (w tym w 3 partiach produktów ekologicznych),
  • 15 partiach kawy - 26,8 % ogółem skontrolowanych partii kawy.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: