eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbogatsi ludzie świata 2009

Najbogatsi ludzie świata 2009

2010-06-23 13:57

Przeczytaj także: Poziom zamożności na świecie w 2009 r.


Bogaci ostrożnie wracają na rynki w 2009 r., oczekując zwrotu z inwestycji

Bogaci inwestorzy preferują przewidywalne zyski i przepływy pieniężne, o czym świadczy wzrost alokacji HNWI (z 29% do 31%) w instrumenty o stałym dochodzie. Gdy sytuacja na światowych giełdach uspokoiła się, wzrosły również udziały kapitałowe: z 25% do 29%.

Udziały gotówki nieznacznie zmniejszyły się. Bogaci inwestorzy z Ameryki Łacińskiej i Japonii pozostają najbardziej konserwatywni. Mimo rosnących cen akcji utrzymują oni 52% swoich zagregowanych portfeli w gotówce/depozytach lub w instrumentach o stałym dochodzie.

W 2009 r. nieco odzyskały popularność inwestycje w nieruchomości. Bogaci preferowali rzeczowe aktywa trwałe i starali się wykorzystać pojawiające sie okazje, gdy ceny nieruchomości spadły. Ze wszystkich nieruchomości, udział dotyczący nieruchomości mieszkalnych wzrósł z 45% do 48%, kiedy ceny wróciły do pierwotnych poziomów w wielu regionach świata. Jednak gdy sektor wynajmu doświadczył spadku przychodu, słabego popytu i wzrostu podaży, zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi nieznacznie spadło, z 28% do 27%.

Dywersyfikacja geograficzna była widoczna w zmianie aktywów HNWI w 2009 r.

Podział geograficzny aktywów HNWI zmienił się w 2009 r., ponieważ bogaci poszukując większych zysków bardziej zdywersyfikowali pod względem geograficznym swoje portfele.

W 2009 r., bogaci we wszystkich regionach, z wyjątkiem Ameryki Łacińskiej, zwiększyli względną alokację swojego majątku poza swoim regionem. Zjawisko to jest szczególnie widoczne we wzroście alokacji HNWI na rynkach wschodzących, gdy inwestycje płynęły do regionów i rynki te oczekiwały największych wzrostów w najbliższych latach. Takie przesunięcie przeciwdziała powszechnej tendencji do powrotu aktywów do swoich regionów w czasie kryzysu. Oczekuje się, że do 2011 r. bogaci nadal będą zmniejszać inwestycje w swoich regionach i zwracać uwagę na te regiony, w których tempo wzrostu powinno być większe. Bogaci z dojrzałych gospodarczo regionów Ameryki Północnej i Europy będą w poszukiwaniu większych zysków zwiększać alokacje w regionie Azji i Pacyfiku. Bogaci z Europy, aby zapewnić stabilność swoich portfeli, będą również zwiększać majątek w Ameryce Północnej.

„Te ustalenia dotyczące alokacji aktywów mówią nam, że pomimo oznak ożywienia i wzrostu, zaufanie bogatych zostało zachwiane przez kryzys finansowy i wykazują oni bardziej zrównoważone podejście do inwestowania i podejmowania ryzyka, preferując wiarygodne i trwałe zwroty z inwestycji” - mówi Sallie Krawcheck, prezes Global Wealth Management & Investment, Bank of America. „Aby jak najlepiej obsłużyć bardziej ostrożnego inwestora, organizacje zarządzania majątkiem muszą dokładnie zidentyfikować behawioralny obraz klientów podczas świadczenia wyspecjalizowanych, niezależnych usług doradczych, co pomoże zapewnić efektywne i długofalowe zarządzanie portfelem i ryzykiem”– dodaje Krawcheck.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: