eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VI 2010

Koniunktura przemysłowa VI 2010

2010-06-23 12:26

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2010


W czerwcu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują dalszy spadek bieżącej sprzedaży. Zwiększają się trudności przy regulowaniu zarówno bieżących jak i przewidywanych zobowiązań finansowych. Odnotowywany jest nadmiar zapasów towarów. Zamówienia na towary u dostawców mogą się zmniejszyć. Sygnalizowany jest nieznaczny wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia, nieco większe niż przewidywano przed miesiącem.

Spośród badanych jednostek, w czerwcu 4,3% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje 55% przedsiębiorstw, w czerwcu 2009 r. – 66% – znaczenie tej bariery spadło w największym stopniu w porównaniu z odczuciami sprzed roku), niedostatecznym popytem (50% w czerwcu, 45% przed rokiem), a także kosztami zatrudnienia (50% w czerwcu, 58% przed rokiem).

4. Usługi

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 28 (w maju plus 32). Poprawę koniunktury odnotowuje 33% badanych firm, a jej pogorszenie – 5% (w maju odpowiednio 38% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Takie kształtowanie się ocen koniunktury wynika z mniej korzystnych zarówno bieżących jak i przewidywanych ocen popytu, sprzedaży usług oraz sytuacji finansowej jednostek. Bieżące ceny usług rosną wolniej niż w maju, ale w najbliższych trzech miesiącach można się spodziewać nieco szybszego ich wzrostu. Liczba zatrudnionych pracowników może nieznacznie wzrosnąć. Spośród badanych przedsiębiorstw, w czerwcu 2,0% (przed rokiem odsetek ten wyniósł 2,6%) deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (74% w czerwcu, 83% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu zmalało znaczenie bariery związanej z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 44 % do 32%).

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 11 (w maju plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 22% badanych firm, a jej pogorszenie – 11% (w maju odpowiednio 22% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Na takie oceny koniunktury wpływają mniej optymistyczne przewidywania popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie oceny bieżące są nieco bardziej korzystne od zgłaszanych w maju. Sygnalizowany jest mniejszy spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen. Dyrektorzy jednostek planują niewielki wzrost zatrudnienia. W czerwcu 10,6% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w czerwcu przed rokiem odsetek ten wyniósł 7,8%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (53% w czerwcu, 46% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu) oraz z konkurencją firm krajowych (50% w czerwcu, 49% przed rokiem).

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: