eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości V 2010

Wtórny rynek nieruchomości V 2010

2010-06-11 13:34

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IV 2010


Wyniki ankiety wskazują, że informacji o ofertach poszukujemy przede wszystkim w Internecie, czyli w serwisach nieruchomości, ale także na stronach internetowych podmiotów zaangażowanych w budownictwo mieszkaniowe oraz na forach internetowych i listach dyskusyjnych. 50% uczestników ankiety zasięga opinii i kieruje się wiedzą rodziny i znajomych.

Mając w pamięci szereg przypadków rozpoczętych a nieukończonych inwestycji, czytając i słuchając o słabej jakości wykonawstwa, szeregu usterek i awarii w oddawanych budynkach, aż 98% osób deklaruje, że informacje o przeszłości wykonawcy wpływają na decyzję zakupową. Rzetelnych i sprawdzonych informacji na temat przeszłości podmiotów realizujących inwestycje mieszkaniowe oczekujemy właśnie od rodziny i znajomych, czyli osób do które darzymy zaufaniem.

34% osób deklaruje, że poszukuje informacji w prasie a dalsze 22% na targach mieszkaniowych. Respondenci zaprzeczają jakoby źródłem wiedzy o inwestycjach mieszkaniowych była reklama (billboardy, ulotki). Zapewne jest ona przede wszystkim impulsem do zdobycia bardziej szczegółowych informacji w innych źródłach.

Mimo iż z wyników ankiety wynika, że dużą wagę przywiązujemy do przeszłości i opinii na temat realizatora naszej inwestycji to wcale nie zaczynamy od jego poszukiwania. 84% osób najpierw szuka konkretnej, czyli odpowiednio zlokalizowanej i spełniającej kryteria budżetowe nieruchomości, a tylko 16% zaczyna od szukania spółdzielni lub dewelopera.

Spółdzielnia czy deweloper?
Rezultaty ankiety wskazują również, że Polacy nie mają jednoznacznych preferencji odnośnie formy prawnej podmiotu, który będzie realizował inwestycję budowlaną. Największa grupa 38% twierdzi, że kupiłaby mieszkanie i od spółdzielni i od dewelopera, 36% szukałoby zdecydowanie ofert spółdzielni, a 26% tylko ofert deweloperów. Mimo zasadniczych różnic w sposobie funkcjonowania i celach, które stawiają przed sobą spółdzielnie i deweloperzy, dla kupującego mieszkanie najważniejsza jest bezpieczeństwo i uczciwość wykonawcy oraz pewność i sprawność realizacji inwestycji.
Ankietowani internauci wskazali, że na korzyść spółdzielni przemawiają przede wszystkim niższe ceny za metr kwadratowy mieszkania, natomiast deweloperzy gwarantują wysoką jakość i standard wykonawstwa oraz stosują nowoczesne i oszczędne rozwiązania.

W ankiecie wypłynęła również informacja o braku wiedzy, wynikającym z bardzo skąpych informacji dotyczących działalności spółdzielni mieszkaniowych. Aż 84% ankietowanych stwierdziło, że liczba informacji o inwestycjach deweloperów jest zdecydowanie większa od informacji dotyczących spółdzielni mieszkaniowych.

Niedoinformowanie wpłynęło również na rozkład odpowiedzi na inne pytanie. 68% ankietowanych uznało, że dochody z najmu lokali użytkowych zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych, a przeznaczone w spółdzielniach na pokrycie kosztów działalności i na przykład remonty, nie mają żadnego wpływu na decyzję o zakupie. W przypadku deweloperów mieszkańcy budynku nie mogą liczyć na żadne korzyści z tytułu obecności tego typu lokali użytkowych w budynkach. Ankietowani nie zauważali i nie brali pod uwagę profitów, które gwarantuje forma spółdzielni.
Można zakładać, że problemy mieszkaniowe z okresu PRL-u i sposób funkcjonowania administracji spółdzielni w tamtych czasach, zbudowały negatywny obraz spółdzielczości. Dowodem na to może być fakt, iż ankietowani przez Szybko.pl i Expandera internauci zdecydowanie preferują administrację w formie wspólnoty mieszkaniowej. 55% stwierdziło, że najlepszą formą zarządzania budynkiem jest wspólnota mieszkaniowa, w której każda osoba może mieć wpływ na sposób funkcjonowania. Na zarząd administracji spółdzielni wskazało 26% respondentów.





poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: