eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2010

2010-04-08 13:36

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2010


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów zmalał o trzy punkty do 45 pkt. w ujęciu kwartalnym i o cztery punkty do 52 pkt. w perspektywie rocznej. Kwartalny indeks finansów pozostaje nadal niższy od rocznego, co sugeruje oczekiwanie dalszej poprawy i tak niezłej obecnej kondycji finansowej przedsiębiorstw, które do końca ub. roku zachowały wysoki poziom rentowności i płynności, jakby nienaruszony pogorszeniem koniunktury. Niemniej obecna ogólna korekta indeksów finansów odzwierciedla rosnące trudności w dostępie do kredytu bankowego i jego z miesiąca na miesiąc malejącą podaż, co może stać się istotnym hamulcem dalszego ożywienia gospodarki. Należy jednak oczekiwać, że wraz ze zmniejszeniem się stopnia niepewności co do dalszego rozwoju koniunktury i spadku awersji do ryzyka na rynkach finansowych sytuacja ulegnie zmianie w drugiej połowie roku.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny, którego notowania są ciągle rekordowo niskie, stracił jeden punkt w ujęciu rocznym, ale zyskał dwa punkty w horyzoncie kwartalnym. Bieżąca poprawa wynika z malejącej inflacji i rekordowo niskiego deficytu obrotów bieżących. Pogorszenie w perspektywie rocznej natomiast odzwierciedla głównie niepokój o stan finansów publicznych. Deficyt budżetowy szybko rośnie z powodu słabych przychodów z podatku konsumpcyjnego (VAT), co jest bezpośrednią konsekwencją ograniczenia tempa wydatków konsumpcyjnych ludności, a trudno liczyć na szybkie odwrócenie tej tendencji.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych utrzymuje się nadal na stosunkowo wysokim poziomie powyżej połowy skali. Informacje o badaniu

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: