eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-III 2010

Upadłości firm w Polsce I-III 2010

2010-04-07 12:13

Upadłości firm w Polsce I-III 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W I kwartale 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 168 polskich firm. W porównaniu z tym samym okresem w przedkryzysowym 2008 roku (101 bankructw) oraz pierwszym kwartałem w trudnym już 2009 roku (126 bankructw), tegoroczny wynik potwierdza, że prognozowana tendencja wzrostowa utrzymuje się. Nie jest to wiele w porównaniu z najgorszym 2002 rokiem, ale statystyki pokazują, że spowolnienie gospodarcze wyraźnie odbiło się na sytuacji wielu polskich przedsiębiorstw - wynika z raportu Coface.

Przeczytaj także: Upadłości w Polsce w 2009r.

Upadłości będą rosnąć "Taką sytuację przewidywaliśmy już w wcześniej. Liczba upadłości może rosnąć nawet do końca trzeciego kwartału 2010. Balast zobowiązań narosłych w ciągu 2009 roku będzie nadal obciążać wiele firm, które także z tego powodu nie będą w stanie szybko odbudować swojej pozycji rynkowej" – mówi Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface Poland.

Upadłości według branż
"Analiza upadłości w poszczególnych sektorach wskazuje na pogarszającą się sytuację w budownictwie. W ubiegłym roku branża ta była relatywnie mniej dotknięta upadłościami, teraz jednak zdecydowanie odbija się na niej ciągły zastój w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. Mniejsza liczba zleceń, większa konkurencja powodują, że wiele firm ma problemy z płynnością i w konsekwencji część z nich ogłasza upadłość" – dodaje Marcin Siwa.

Jak czytamy w raporcie, na szczęście nawet w zagrożonych branżach są firmy, które nieźle sobie radzą. Ważna jest nie tylko branża, ale również rodzaj biznesu. Generalnie producenci radzą sobie lepiej niż pośrednicy. Przykładem mogą być branże stalowa i AGD. W branży stalowej, która w 2009 r. należała do sektorów najwyższego ryzyka, problemy mieli głównie pośrednicy. Hurtownie wyrobów stalowych odnotowały spadki przychodów nawet rzędu 30-50 proc. Jeśli chodzi o branżę AGD, najmocniej dotknięci kryzysem zostali właśnie dystrybutorzy, których marże spadły bardzo drastycznie. Nie poradzili sobie ze spadającym popytem, nie wytrzymali konkurencji. Lepiej wyglądała sytuacja firm, które miały większy udział detalu, gdzie marże były wyższe.

Upadłości według regionów

Coface wskazuje, że analiza ilościowa przy tak małej wartości nominalnej, czyli po 1 kwartale nie będzie jeszcze miarodajna. Od lat – proporcjonalnie do rozwoju przedsiębiorczości – najwięcej upadłości ogłaszają sądy w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Zwraca natomiast uwagę znaczny wzrost w województwach małopolskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: