eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorstwa produkcyjne liczą na poprawę

Przedsiębiorstwa produkcyjne liczą na poprawę

2010-03-31 00:22

Przeczytaj także: Przedsiębiorstwa oczekują poprawy w 2010r.


Leszek Wroński, Partner, Szef Działu Doradztwa Gospodarczego na Europę Środkowo-Wschodnią, Firma Doradcza KPMG dodaje: „Do polskiego przemysłu powrócił optymizm, mocno zachwiany w ostatnich dwóch latach przez spowolnienie gospodarcze. Tak dobrych nastrojów, jakie panują obecnie wśród polskich firm produkcyjnych, nie notowaliśmy od stycznia 2008! Wyniki naszego badania znajdują potwierdzenie w danych makroekonomicznych. Choć produkcja sprzedana polskiego przemysłu w pierwszych miesiącach 2010 roku nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed kryzysu, to widać jednak wyraźne odbicie w stosunku do 2009 roku. W lutym polski przemysł wypracował blisko dziesięcioprocentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku, a to daje solidne podstawy do optymistycznych prognoz.”

Dane z badania pokazują, że dobre perspektywy wzrostu nie wpłynęły na poziom inwestycji kapitałowych planowanych przez polskich producentów - wskaźnik ten pozostał na niezmienionym, stosunkowo niskim poziomie +9,2 (+8,9 w październiku 2009). Przedsiębiorstwa nie zamierzają także zwiększać zatrudnienia. Wskaźnik ten w ciągu ostatniego kwartału obniżył się z +3,8 do +2,6. Oznacza to, że liczba przedsiębiorstw planujących wzrost zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy tylko minimalnie przewyższa liczbę firm planujących redukcje. Warty odnotowania jest z kolei duży wzrost planowanych nakładów na badania i rozwój (B+R). W lutym 2010 roku wskaźnik ten osiągnął wartość +14,5, chociaż jeszcze w połowie ubiegłego roku firmy wskazywały raczej na ograniczenie wydatków w tej dziedzinie (-3,4).

Leszek Wroński, Partner, Szef Działu Doradztwa Gospodarczego na Europę Środkowo-Wschodnią, Firma Doradcza KPMG podkreślił: „Planowany wzrost nakładów na prace badawczo-rozwojowe mówi bardzo wiele o nastrojach panujących wśród przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce. Z reguły firmy niechętnie przeznaczają wolne środki na inwestycje w innowacyjne rozwiązania, których efekty będą widoczne nierzadko za kilka lat, jeśli uważają, że czasy są niepewne.”

Informacje o badaniu
Badanie KPMG “Global Business Outlook Survey. Worldwide Manufacturing and Services” wykorzystuje wskaźniki, które określają optymizm lub pesymizm respondentów odnośnie badanych zmiennych takich jak: aktywność gospodarcza, przychody, nowe zamówienia, zyski, zatrudnienie itp. Wskaźniki te przyjmują wartości od -100 do +100, przy czym wartość 0,0 oznacza neutralną prognozę na najbliższe 12 miesięcy, wartości powyżej 0,0 prognozę pozytywną a wartości poniżej 0,0 prognozę negatywną. Wartość wskaźnika oblicza się, odejmując procent respondentów przewidujących zmniejszenie się/pogorszenie danej zmiennej w ciągu najbliższych 12 miesięcy od procentu respondentów przewidujących wzrost/polepszenie się danej zmiennej.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: