eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 12/2010

Świat: wydarzenia tygodnia 12/2010

2010-03-20 23:58

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 11/2010

  • PKB Chin wzrósł w 2009 roku o 8,7%. Ostatnio Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu gospodarczego dla Chin na 2010 roku do 9,5%, jednak równocześnie zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo dalszego wzrostu inflacji (w lutym 2,7%). Eksperci uważają, że teraz zmieniać się będzie struktura wzrostu chińskiej gospodarki tzn. zwiększy się udział sektora nieruchomości w produkcie krajowym brutto. Przewidują też zmniejszenie interwencji rządu.
  • Dług publiczny Japonii sięga 200% PKB tego kraju. Oznacza to, że w ciągu najbliższego roku japoński rząd musi pożyczyć 2,3 bln USD.
  • Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w lutym wzrosły o 2,1% r/r, a inflacja bazowa wyniosła 1,3% r/r. Jednak licząc m/m pozostały bez zmian (w styczniu wzrost wyniósł 0,2%).
  • Według opinii chińskiego premiera Wen Jiabao z powodu wysokiego bezrobocia i wysokiego zadłużenia poszczególnych państw, a także z powodu niestabilności kursów walut i cen surowców światu grozi druga fala kryzysu. Chiński premier wezwał Stany Zjednoczone do utrzymania w ryzach deficytu budżetowego i inflacji. Jego zdaniem poważnym niebezpieczeństwem jest słabnięcie dolara. Chiny zapowiadają zwiększenie importu, żeby pobudzić światowy handel.
  • Dochodzenie w amerykańskim Senacie potwierdziły informację, że Merrill Lynch już w marcu 2008 r. informowali Rezerwę Federalną w Nowym Jorku i Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o tym, że Lehman Brothers niewłaściwie wylicza wskaźniki świadczące o jego kondycji finansowej. Jak wiadomo we wrześniu 2008 r. bank upadł, inicjując kryzys na światowym rynku finansowym.
  • Senat USA uchwalił ustawę mającą zachęcić pracodawców do zatrudniania pracowników i zmniejszyć bezrobocie przez publiczne inwestycje w rozbudowę infrastruktury. Pracodawcy zostaną zwolnieni do końca roku z płacenia podatków na fundusz emerytalny pracowników (Social Security), których w tym roku zatrudnią. Dotyczy to tylko tych pracowników, którzy pozostawali bez pracy co najmniej dwa miesiące. Dodatkowy kredyt podatkowy w wysokości 1000 USD pracodawcy otrzymają od każdego nowego pracownika, który pozostanie zatrudniony przez minimum rok. Ma to pomóc w stworzeniu 250 tys. nowych miejsc pracy. Wartość uchwalonego pakietu - 17,5 mld USD. Od początku recesji w grudniu 2007 r. gospodarka USA straciła aż 8,4 miliona miejsc pracy. Bezrobocie nadal wynosi dziś 9,7% i jest wyższe o ponad 2 pkt. procentowe od poziomu ze stycznia 2009 r., gdy Obama obejmował rządy.
  • Renault i Daimler zamierzają utworzyć alians, wymieniając się maksymalnie 10-proc. pakietem własnych akcji. Zamierzają też rozpocząć wspólną produkcję małych samochodów osobowych. Mówi się, że do tego przedsięwzięcia ma się także włączyć Nissan. Jeśli to się uda, powstanie grupa, która będzie trzecim producentem aut na świecie po Volkswagen-Suzuki i Toyota Motor Co.
  • Irak odnowił z Turcją umowę o eksploatacji rurociągu z pól naftowych w rejonie Kirkuku (Kurdystan) na północy kraju do tureckiego portu Ceyhan nad Morzem Śródziemnym. Jego długość wynosi 970 km, a pozwala on na transport 25% irackiego eksportu. Jego maksymalna przepustowość wynosi 1,6 mln baryłek dziennie, jednak wykorzystuje się tylko 1/3 tych możliwości.
  • Dobiega końca sojusz energetycznych firm USA i Rosji. W ciągu najbliższych trzech lat ConocoPhillips sprzeda połowę swojego pakietu 20% akcji rosyjskiego Łukoila.
  • Mimo poważnych zastrzeżeń i związanej z nimi akcji "czarnego" PR, Amerykanie zwiększają zakupy aut Toyoty. To także skutek promocyjnej akcji japońskiego koncernu, zaczął oferować kierowcom 2 do 3 tys. USD rabatu.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPEJSKIE NIEPOKOJE I CENY ZŁOTA NA ŚWIATOWYCH RYNKACH

Nie od dziś wiadomo, że złoto jest uznawane za jeden z barometrów nastrojów na światowych rynkach. Jego ceny wskazują, jak bieżące wydarzenia w gospodarce są interpretowane przez inwestorów i jak one wpływają na prognozy dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej. W poprzednich kilkunastu miesiącach ceny tego kruszcu zostały wywindowane na rekordowy poziom ponad 1250USD/uncję, lecz ostatnio, w miarę stabilizowania się sytuacji gospodarczej w globalnej gospodarce ceny nieco spadły. Teraz jednak pojawiły się poważne zagrożenia w gospodarce krajów strefy euro. Stan w greckiej gospodarce, a także w gospodarkach Hiszpanii, Portugalii, a nawet Włoch wywołuje rosnący niepokój. Dlatego poprosiliśmy o komentarz p. Martę Prusik – konsultanta ds Złota Inwestycyjnego w Mennicy Państwowej o wyjaśnienie, jak te nowe problemy wpływają na nastroje rynkowe. Oto jaką opinię uzyskaliśmy...

"Dane ze strefy euro oraz krytyczna sytuacja greckiej gospodarki spowodowały chaos na rynku międzynarodowym. Miało to niebagatelny wpływ na kształtowanie się cen kruszców. Wykres przedstawiający ceny złota w dolarach amerykańskich przypominał elektrokardiogram sprintera. Podobny przebieg mają dane, tym razem zza oceanu. Wszystko wskazuje dziś na to, że dolar będzie się w krótkim terminie osłabiał podbijając tym samym cenę kruszcu.

Trzeci tydzień marca okazał się bardzo nerwowy na rynku złota. Na poniedziałkowym fixingu londyńskim cena za jedną uncję kruszcu wynosiła 1104,00 USD. W środę za złoto trzeba było zapłacić już 1131,25 dolarów, natomiast w piątek cena spadła do poziomu 1123,00. Przyczyną tych wahań są fluktuacje na rynku walutowym, związane głównie z niepewnymi losami Grecji. Martin Feldstein,

profesor Uniwersytetu Harvarda twierdzi, iż grecki rząd nie będzie w stanie w ciągu zadeklarowanych trzech lat zredukować deficytu z 12% do 3% PKB. W konsekwencji Grecja może zostać wykluczona ze strefy euro, by w ten sposób uchronić pozostałe kraje UE od destabilizacji. Na program pomocy Grekom niechętnie patrzą Niemcy, którzy sami borykają się z finansowymi problemami. Zgodnie z

planem ustawy budżetowej na 2010 nowe zadłużenie Niemiec wyniesie w tym roku 80,2 mld euro, najwięcej w historii. Wyraźne osłabienie europejskiej waluty wpływa na podwyższenie ceny złota, gdyż inwestorzy wymieniają euro i waluty z nim powiązane na złoty kruszec. Choć polska waluta jest powiązana z euro, to rynek złota w Polsce był dotąd nadzwyczaj spokojny, gdyż kurs dolara szybko reagował na zmiany cen kruszcu. Średnia cena złota przez cały tydzień utrzymywała się na średnim poziomie 3.165,00 złotych. W Mennicy Polskiej S.A. klienci najchętniej kupowali sztabki 250g. Jest to optymalna masa dla inwestorów – stosunkowo niska cena za gram złota w sztabce, a jednocześnie możliwość elastycznego dysponowania zainwestowanymi środkami".


Mennica Państwowa
Marta Prusik
Konsultant ds. Złota Inwestycyjnego

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: