eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Powierzchnie magazynowe w 2009 r.

Powierzchnie magazynowe w 2009 r.

2010-03-10 13:30

Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Europie Środkowej 2009


WOLNA POWIERZCHNIA

Warszawa

Z raportu wynika, że średni poziom pustostanów na koniec 2009 roku dla Warszawy wyniósł 20,2%, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z dostępnością powierzchni na koniec 2008 roku (12,8%). Współczynnik niewynajętych powierzchni w strefie I nieznacznie spadł, osiągając 7,4%, co można łatwo wyjaśnić aktywnością najemców przewyższającą niewielką nową podaż w tej lokalizacji. Znaczna ilość nowych projektów ukończonych w strefie II, z których duża część nie znalazła jeszcze najemców, miała przełożenie na wzrost współczynnika wolnych powierzchni. Na koniec roku osiągnął on poziom 22,9%. Brak nowych projektów w strefie III w połączeniu z niskim popytem na powierzchnię w tym obszarze przyniósł nieznaczny spadek współczynnika do 25,4% w porównaniu z 28,7% na koniec 2008 roku.

Regiony

fot. mat. prasowe

Wskaźnik pustostanów

Wskaźnik pustostanów

Współczynnik niewynajętej powierzchni dla regionów zmieniał się na przestrzeni 2009 roku. W wyniku pojawienia się znacznej nowej podaży oraz zwolnienia powierzchni przez obecnych najemców umiarkowanego popytu poziom pustostanów osiągnął 20% na koniec pierwszego półrocza, co w porównaniu ze współczynnikiem pustostanów na poziomie 12,7% z końca 2008 roku świadczy o znacznym wzroście dostępności powierzchni. Wyhamowana aktywność deweloperów w drugiej połowie roku i nieco wyższy popyt w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami miały przełożenie na spadek wskaźnika do poziomu 17%. Warto jednak podkreślić, iż na koniec 2009 roku na rynkach regionalnych bez najemców pozostawało ponad 600 000 mkw.

Najwięcej dostępnej powierzchni było na Górnym Śląsku, co jest związane z relatywnie dużą nową podażą, która nie została jeszcze wchłonięta. Na koniec roku współczynnik pustostanów dla tego regionu wyniósł 16,8% w porównaniu z 6,3% na koniec 2008 roku. Znaczący wzrost wolnej powierzchni nastąpił także w Polsce Centralnej, gdzie wskaźnik niewynajętych powierzchni osiągnął 18,2% (na koniec 2008 roku 11,8%). Z jednej strony lokalizacja ta odnotowała dostarczenie relatywnie dużej ilości nowej powierzchni, a z drugiej wyjątkowo odczuła spadek popytu na powierzchnie magazynowe.

W przypadku Poznania współczynnik wolnej powierzchni prawie nie uległ zmianie i na koniec 2009 roku wyniósł 13,9% (14% na koniec 2008). W Gdańsku, gdzie w grudniu 2008 nie było wolnej powierzchni, wskaźnik niewynajętych powierzchni nieznacznie wzrósł do poziomu 1,4%. Na rynku krakowskim dostarczenie nowej powierzchni zaktywizowało najemców, dzięki czemu roku poziom pustostanów spadł z 29,2% na koniec 2008 do 10,3% na koniec 2009. Również Wrocław zaobserwował spadek współczynnika wolnych powierzchni z 23,1% na koniec 2008 roku do 17,8%. Szczecin, który pozostawał miejscem niedocenianym przez najemców, doczekał się pierwszej umowy najmu, co wpłynęło na obniżenie się poziomu pustostanów.

fot. mat. prasowe

Czynsze na koniec 2009

Czynsze na koniec 2009


POZIOM CZYNSZÓW

W raporcie czytamy, iż w drugiej połowie 2008 roku na skutek symptomów spowolnienia i związanego z nim braku dostępności do finansowania deweloperzy zdecydowali się na podniesienie stawek czynszu, w niektórych wypadkach nawet o 20%. Jednak zmniejszona aktywność najemców i rosnąca dostępność powierzchni magazynowej wymogła na inwestorach zmianę podejścia. Znaczący spadek czynszów był widoczny zarówno na rynkach regionalnych jak i w Warszawie. Na skutek dużej ilości nowej podaży w II strefie, zmniejszyły się różnice między stawkami oferowanymi w obrębie II i III strefy. Podobnie na rynkach regionalnych, w większości lokalizacji z wyjątkiem Krakowa, duża dostępność powierzchni doprowadziła do spadku czynszów efektywnych do poziomu poniżej 3 EUR/mkw. Najwyższe czynsze tradycyjnie już pozostają na rynku stołecznym w I strefie i kształtują się na poziomie 4,50–5,50 EUR/mkw.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: