eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Zagrożenia internetowe - trendy 2009 roku

Zagrożenia internetowe - trendy 2009 roku

2010-02-24 08:45

Zagrożenia internetowe - trendy 2009 roku

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jakie zagrożenia były najbardziej charakterystyczne w minionym roku? Jakie szkodliwe programy były najbardziej rozpowszechnione, a które najniebezpieczniejsze? Czy pojawiły się zupełnie nowe, nieznane lub niepopularne wcześniej rozwiązania? - tego dowiemy się z najnowszego artykułu przygotowanego przez Kaspersky Lab Polska pt.: "Najbardziej charakterystyczne zagrożenia roku 2009".

Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy XII 2010

Panta rhei - "wszystko płynie", to stwierdzenie padło ponad 2,5 tysiąca lat temu, lecz do dziś nie straciło na swej aktualności. Wszystko zmienia się, nic nie jest trwałe, mamy do czynienia z nieustannym ruchem, ciągłym postępem. Bardzo dobrze można to zaobserwować w świecie szeroko rozumianej techniki, gdzie każdy rok przynosi ze sobą coś nowego. Jedne rozwiązania zyskują na popularności, inne popadają w zapomnienie; miejsce starych, niesprawdzających się już technologii zajmują nowe koncepcje, wdrażane są kolejne innowacyjne pomysły. Ta zasada odnosi się również do dziedziny bezpieczeństwa komputerowego: projektowanie coraz lepszych zabezpieczeń w codziennej walce z cyberprzestępcami zmusza tych ostatnich do regularnej modernizacji swoich narzędzi i metod.

Jakie więc zagrożenia były najbardziej charakterystyczne w minionym roku? Jakie szkodliwe programy były najbardziej rozpowszechnione, a które najniebezpieczniejsze? Czy pojawiły się zupełnie nowe, nieznane lub niepopularne wcześniej rozwiązania?

Największe epidemie 2009: Magania, Gumblar, PC Antispyware

Najpopularniejsze zagrożenia 2009 można rozpatrywać w trzech głównych kategoriach:
  • zagrożenia rozprzestrzeniające się przy pomocy dysków przenośnych,
  • zagrożenia atakujące strony internetowe,
  • fałszywe oprogramowanie antywirusowe.

Prawdziwą zmorą kafejek internetowych, pracowni szkolnych i akademickich oraz punktów ksero stały się robaki i trojany infekujące urządzenia przenośne (pendrive'y, dyski USB, odtwarzacze muzyki itp.). Kopiują się one na takie urządzenie i tworzą specjalny plik Autorun.inf, dzięki któremu - jeśli włączony jest mechanizm autostartu dysków przenośnych, co dla większości systemów Windows jest ustawieniem domyślnym - startują wraz z podpięciem dysku do komputera. Taki sposób infekcji zyskał ogromną popularność ze względu na skuteczność i szybkość rozprzestrzeniania się.

Jednym z najczęściej spotykanych w Polsce zagrożeń, należących do tej kategorii są trojany z rodziny GameThief.Win32.Magania. O ile zagrożenie to było znane już wcześniej, intensywność jego występowania wzrosła kilkakrotnie właśnie w przeciągu ostatniego roku. Oprócz wykorzystywania dysków przenośnych, do zarażenia może dojść również w sposób "klasyczny" dla trojanów - szkodniki z tej rodziny zazwyczaj podszywają się pod programy potencjalnie atrakcyjne dla gracza, na przykład dodatki, generatory kluczy lub cracki do znanych gier komputerowych. Ich głównym celem jest wykradanie informacji dotyczących kont w różnego rodzaju grach online. Jaki interes mają w tym cyberprzestępcy? W czasach rosnącej popularności takich gier, dane te mogą stanowić całkiem niezłe źródło dochodu.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: