eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 22/2004 (24-30.05.2004)

Tydzień 22/2004 (24-30.05.2004)

2004-05-29 23:56

Przeczytaj także: Tydzień 21/2004 (17-23.05.2004)

  • Impas w negocjacjach i niebezpieczeństwo fiaska katarskiej rundy negocjacji w ramach WTO w sprawie liberalizacji międzynarodowego handlu zmusił strony do poszukiwania kompromisu. Unia zmuszona jest do rozważenia rezygnacji z dopłat do eksportu rolnego. Taką propozycję przedstawiła Komisja Europejska. Dotychczasowe dopłaty obciążają unijny budżet kwotą ok. 3mld euro, które otrzymują eksporterzy żywności. Ta propozycja spotkała się z ostrym protestem Francji. Rozmawiali o tym także ministrowie rolnictwa 25 państw UE. Protest Francji poparli Włosi, Portugalczycy i Belgowie. Stanowisko Komisji bronili przedstawiciele Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii.
  • Rosja zakończyła negocjacje z Unią związane z jej przystąpieniem do WTO. Przewiduje się, że Rosja stanie się członkiem tej organizacji w 2006 roku.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden w pierwszym kwartale wzrost PKB niemieckiej gospodarki wyniósł 0,4% kw/kw ( w czwartym kwartale 2003 r. PKB Niemiec wzrósł o 0,3%). W ujęciu rocznym niemiecka gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale o 1,5 r/r.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden inflacja w Niemczech w maju wyniesie 2,1% r/r i jest to najwyższy wskaźnik od stycznia 2002 roku. To skutek silnego wzrostu cen paliw płynnych od początku roku i niskich cen tych produktów w analogicznym okresie roku ubiegłego, a także koszty reformy służby zdrowia (wprowadzono opłaty za wizytę u lekarza i zwiększono udział własny w kosztach leków). Wskaźnik inflacji m/m od kwietnia do maja wyniósł 0,3%.
  • Komisja Polityki Gospodarczej, Przedsiębiorczości i Własności działająca przy Radzie Federacji Rosyjskiej rozważa możliwość powstawania w Rosji specjalnych stref ekonomicznych w oparciu o doświadczenia zagraniczne.
  • W rosyjskim PKB branża naftowa miała udział na poziomie 16,3%, gazowa - 6,7%, elektroenergetyczna - 2,4% oraz górnictwo węglowe - 0,9%. Energetyka zapewniła również 56,3%rosyjskiego eksportu (przy 54,2% w 2002 r.). Eksport ropy naftowej stanowił w zeszłym roku 39,6% rosyjskiego eksportu, a gazu - 15 %. Branża energetyczna dała jedną czwartą całości dochodów z podatków do budżetu Rosji.
  • Wyrokiem sądu koncern naftowy Jukos ma zapłacić państwu ok. 3,5 mld USD tytułem zaległych podatków.
  • Słowacka firma Nafta zajmuje się eksploatacją podziemnych magazynów gazu. Ruhrgas Energie Beteiligungs jest spółką-córką niemieckiego koncernu gazowniczego Ruhrgas. Niedawno Ruhrgas EB odkupił od konkurencyjnego niemieckiego koncernu RWE pakiet 40,13% akcji słowackiej firmy Nafta. Teraz przygotowuje ofertę publicznego wezwania do sprzedaży akcji słowackiej firmy. Kontrolny pakiet 56% akcji Nafty należy do słowackiej firmy SPP, która eksploatuje słowackie magistrale gazowe i sprzedaje gaz na Słowacji. Partnerem strategicznym SPP jest konsorcjum Ruhrgas, Gaz de France i Gazpromu, do którego należy 49% akcji SPP...
  • Rosyjska kompania lotnicza Aerofłot planuje wejście do sojuszu linii lotniczych SkyTeam. Obecnie obsługuje połączenia lotnicze do 40 krajów. Po przystąpieniu do sojuszu, pasażerowie podróżujący tą linią zyskają możliwość wyboru połączeń ze 110 krajami. W SkyTeam są już m.in. Air France, Alitalia, amerykańskie Delta Airlines, czeskie CSA. Konkurentami Sky Team są Star Alliance (są tam m.in. LOT, Lufthansa, SAS) i Oneworld (Iberia, British Airways, American Airways, Finnair).
  • Philips jest w trakcie restrukturyzacji i ograniczania kosztów produkcji. W ramach tego programu zapowiedział ostatnio zamknięcie jednej z holenderskich fabryk układów elektronicznych i przeniesienie całej jej produkcji do Chin już od przyszłego roku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ROSJA JEST JUŻ JEDNĄ NOGĄ W ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI HANDLU (WTO)

Ostatnie miesiące to okres gorączkowych negocjacji pomiędzy Unią i Rosją. Na "pięć przed dwunastą" załatwiono objęcie "10" krajów wstępujących do Unii przez układ PCA. W ten sposób od 1 maja wszystkie 25 krajów unijnych współpracuje z Rosją w oparciu o prawne reguły, które dotąd dotyczyły tylko "15". Zawarta ugoda miała jednak charakter warunkowy. Unia musiała ustąpić Rosji w sprawach dla niej ważnych. Uzgodniono też tryb dalszych negocjacji w sprawach, których nie udało się przez majem doprowadzić do końca.

Dla Rosji sprawą ważną jest wstąpienie do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Moskwa bezskutecznie stara się o przyjęcie do niej od kilku już lat. Zasadniczą przeszkodą był dotąd sprzeciw Unii. Negocjacje w ostatnich tygodniach odbywały się pod silną presją upływającego czasu. Obie strony chciały zakończyć je przed kolejnym szczytem Unia Rosja. Komisja Europejska w obecnym składzie kończy swoją kadencję i też chciała przed wakacjami doprowadzić do końca rozpoczętą sprawę. Negocjacje zakończyły się sukcesem Rosji, która uzyskała poparcie dla swoich starań o wstąpienie do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Dotąd Bruksela była temu przeciwna, bo miała zastrzeżenia, że gospodarka rosyjska wciąż nie jest dość otwarta, a przy tym jest zdominowana przez monopole. Obszarem, na którym skoncentrował się spór była energetyka, a zwłaszcza ceny gazu. Rosja sprzedaje go za granicę po cenach światowych, kilka razy drożej niż na rynku wewnętrznym. W ocenie Unii jest to ukryte dotowanie swoich producentów.

Unia żądała gwarancji, że ceny gazu na rosyjskim rynku wewnętrznym będą stopniowo rosnąć i że będzie przeprowadzona reforma Gazpromu - obecnie monopolisty w eksporcie i tranzycie rosyjskiego gazu na Zachód, a także, że będzie mieć miejsce stopniowa liberalizacja dostępu do sieci gazociągów. Jeśli Unia nie zmieniła zdania, a poparła Rosję w jej staraniach o wejście do WTO to znaczy, że otrzymała obietnicę, której zaufała.

Drugim problemem, na którym tym razem zależało Unii, była ratyfikacja protokołu z Kioto, który reguluje emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla). Pozostał on bez rozwiązania. W komunikacie rząd Rosji stwierdził, że popiera ducha tego dokumentu, ale ma zastrzeżenia, co do jego treści. Z rosyjskich analiz wynika, że podpisanie protokołu zahamowałoby rozwój gospodarki rosyjskiej.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Więcej na ten temat: gospodarka, komentarz gospodarczy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: