eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Mapa Rynku Pracy - Kwiecień 2004

Mapa Rynku Pracy - Kwiecień 2004

2004-05-31 11:05

Mapa Rynku Pracy - Kwiecień 2004

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatnie dane makroekonomiczne znowu pozytywnie zaskoczyły analityków. Dobre nastroje na kwietniowym rynku kształtowały się głównie pod wpływem danych dotyczących marcowego wzrostu produkcji przemysłowej (o 24% w stosunku do ubiegłego roku), eksportu (o 13,4%), sprzedaży detalicznej, oraz poprawy koniunktury. Optymizm panował zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Przeczytaj także: Raport "Rynek pracy specjalistów"

Z badania Polskiej Konfederacji Przedsiębiorców Prywatnych wynika, że przedsiębiorcy należący do obu grup firm odczuwają poprawę swojej sytuacji i bez obaw oczekują przystąpienia Polski do struktur UE.

Optymizm, który dominował w firmach nie udzielił się niestety konsumentom. Od początku roku pogarszają się nastroje konsumenckie. Polacy oceniają źle zarówno sytuację gospodarczą kraju, jak i finanse własnych gospodarstw domowych.

Dobre wieści płyną zza oceanu. W Stanach Zjednoczonych rośnie sprzedaż detaliczna. Amerykanie kupują coraz więcej samochodów, domów i żywności. Rosnąca konsumpcja zwiększa PKB, a dobra kondycja największej gospodarki świata może mieć pozytywny wpływ także na rynku europejskie.

Praca w internecie:

Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się w kwietniu w internecie w poszczególnych portalach:

- topjobs - 350
- cv.online - 174
- jobpilot - 1624
- onet.pl - 822 *
- wp.pl - 3232
- Aaaby.pl - 1354 (ogłoszenia firm i doradców bez ogłoszeń drobnych)

(dane pochodzą od portali - z wyjątkiem liczb oznaczonych gwiazdką, które są szacunkami firmu Hudson). Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.

Praca - Branże

Miesiąc poprzedzający przystąpienie Polski do UE, nie przyniósł spektakularnych zmian na rynku pracy. Firmy, które zwiększyły swój udział w rynku ogłoszeń, zanotowały najczęściej jednoprocentowy wzrost, co każe wnioskować, że kwiecień nie różnił się znacznie od marca. Najwięcej pracowników rekrutowała branża produkcyjno-przemysłowa, która od kilku miesięcy jest najbardziej aktywną branżą, jeśli chodzi o poszukiwanie nowych pracowników. Udział w rynku tego sektora, podobnie jak w marcu wyniósł prawie 20%. Na tak dobre wyniki ma wpływ wzrost produkcji przemysłowej w Polsce, która w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o 24%.. Za nim uplasował się sektor dóbr szybkozbywalnych (FMCG) z 9% udziałem w liczbie ogłoszeń. W porównaniu z poprzednim miesiącem jest to wynik lepszy o jeden punkt procentowy. Dzięki temu branża ta znalazła się na drugim miejscu, wśród najintensywniej rekrutujących branż. Sektor ten należy do branż, które oparły się recesji i ciągle dobrze radzą sobie na rynku.

O 1% wzrosła liczba ogłoszeń zamieszczanych przez firmy handlowe oraz logistyczne. W obu tych branżach możemy spodziewać się dalszego wzrostu, ponieważ wiosna i lato to moment roku w którym sprzedaje się więcej produktów, co pociąga za sobą dynamiczny rozwój przedsiębiorstw

Zaczyna się ożywienie w budownictwie, które zimą było pogrążone w typowym dla siebie "śnie zimowym". Jest to na razie niewielki wzrost na poziomie 1%, ale także sygnał, że zbliża się intensywny czas remontów i budów.

 

1 2

następna

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Więcej na ten temat: oferty pracy, rynek pracy, praca

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: