eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Jak chronić dziecko w sieci?

Jak chronić dziecko w sieci?

2010-02-16 13:22

Przeczytaj także: Dzień Bezpiecznego Internetu 2023, czyli jak chronić dzieci w sieci


Dzieci i młodzi ludzie używają Internetu głównie w celu komunikowania się z przyjaciółmi. Komunikacja może przybierać formę tradycyjnej rozmowy poprzez komunikator internetowy lub interakcji za pośrednictwem portali społecznościowych. Dobry pakiet bezpieczeństwa internetowego będzie monitorował takie źródła w celu wykrycia cyfrowych szkodników. Musisz mieć jednak świadomość, że chociaż Twój komputer jest chroniony, oprogramowanie bezpieczeństwa nie może sprawdzić, czy Twoje dzieci ujawniają informacje osobiste lub rozmawiają z nieznajomymi. Dlatego potrzebny jest plan B.

B jak Bierz udział w tym, co robią twoje dzieci online

W Internecie dzieci są tak samo narażone na różne zagrożenia jak w realnym świecie. Może to być nieznajomy, który zaczepi Twoje dziecko na czacie. Jednak o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że - tak samo jak w realnym życiu - dzieci będą dokuczać sobie nawzajem na portalach społecznościowych lub podczas surfowania natkną się na treści dla dorosłych. Istotne jest, abyś rozumiał te zagrożenia i rozmawiał o nich ze swoimi dziećmi, ponieważ całkowity zakaz korzystania z Internetu nie jest rozwiązaniem. Zorientuj się, jakie panują obecnie trendy w Internecie i upewnij się, że je rozumiesz. Wstaw komputer do salonu - niech będzie urządzeniem, z którego może korzystać cała rodzina. Nie jest korzystną sytuacja, gdy dzieci mają komputer we własnym pokoju.

Ustal jasne reguły. Zasady te powinny na przykład regulować sposób korzystania z portali społecznościowych, takich jak Nasza-Klasa, zakupy online oraz pobieranie muzyki i filmów. Dzieci w wieku poniżej dziesięciu lat nie powinny surfować w Internecie bez nadzoru. Jeżeli masz starsze dzieci, korzystaj z Internetu wspólnie z nimi. Jeżeli chcą odwiedzać czaty, korzystać z komunikatorów internetowych lub zalogować się na portalach społecznościowych, porozmawiaj z nimi o tym. Jeżeli nie masz nic przeciwko ich udziałowi w takich aktywnościach, zaoferuj swoją pomoc. Wybierz odpowiednie nazwy użytkowników i hasła, za pomocą których Twoje dzieci będą mogły logować się do takich programów, i upewnij się, że nie zawierają ważnych informacji osobowych. Ujawnianie adresu i numeru telefonu powinno być wyraźnie zabronione.

Pomyśl o podobieństwach między Internetem a realnym światem i wyjaśnij swoim dzieciom, że wiele zachowań, które są słuszne lub naganne w realnym świecie, też są takie w Internecie. W ten sposób dzieci szybko zrozumieją, że nie powinny rozmawiać z nieznajomymi na czatach oraz że wymiana pirackich kopii jest niedozwolona. Powinieneś również wyraźnie zaznaczyć, że pożądane i zakazane zachowania nie zmieniają się tylko dlatego, że komunikacja interpersonalna odbywa się przed komputerem. Wyjaśnij różnice między realnym światem a Internetem. Twoje dziecko powinno na przykład mieć świadomość, że w Internecie łatwiej jest przyjąć fałszywą tożsamość oraz że wiadomości spamowe są wysyłane jedynie w celu zwabienia użytkowników na konkretne strony internetowe przy pomocy sprytnie sformułowanej zawartości. Naucz swoje dzieci, że nie wszystko, co czytają online, jest prawdziwe i zachęć je do zadawania pytań za każdym razem, gdy nie są czegoś pewne. Odnosi się to w szczególności do ciemniejszych stron Internetu. Z badań wynika, że nieletni bardzo rzadko rozmawiają ze swoimi rodzicami o problemach napotkanych w Internecie.

C jak Czujność

Nie powinieneś traktować bezpieczeństwa internetowego Twoich dzieci jak jednorazowego problemu - bądź zawsze czujny. Porozmawiaj ze swoimi dziećmi o nowych usługach sieciowych, regularnie sprawdzaj ustawienia bezpieczeństwa Twojego komputera i aktualizuj kontrolę rodzicielską. Ostatnio pojawiło się kolejne wyzwanie dla rodziców. Wiąże się ono ze wzrostem wykorzystywania przez dzieci urządzeń mobilnych, takich jak telefony i przenośne konsole do gier, w celu uzyskania dostępu do Internetu. Rodzice powinni porozmawiać ze swoimi dziećmi na temat korzystania z mobilnego Internetu.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: