eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

2010-01-05 10:35

Przeczytaj także: Dzieci w sieci: krzywdy seksualne to codzienność


Świadomość cenniejsza niż złoto

O tym, że każdy rodzic i opiekun musi być świadomy zagrożeń jakich może doświadczyć dziecko, a przed którymi niestety nie zawsze da się obronić stosując filtry, można się przekonać na podstawie poniższej historii.

W 2006 roku Lori Drew oraz Ashley Grills stworzyły fikcyjny profil Josha Evansa. Postać ta została stworzona, gdyż Drew chciała odegrać się na koleżance swojej córki Megan Maier. Doszło do trwającego kilka miesięcy e-flirtu między Megan i Joshem, który ostatecznie do niczego nie doprowadził. Zrozpaczona dziewczyna powiesiła się, a cała sprawa trafiła do prokuratury.

Oczywiście powyższy przypadek jest ekstremalnie skrajnym przykładem skutków zaniedbania dziecka i zostawienia go przez rodzica czy opiekuna samopas w wirtualnym świecie. Ma on jednak uświadomić, że takie zdarzenia też mają miejsce, a dziecko reaguje na zagrożenie w inny sposób niż dorośli.

W przypadku filtrowania treści i modułów kontroli rodzicielskiej sprawa wygląda identycznie, jak przy programach zabezpieczających typu antywirus, zapora sieciowa czy antyspam. Najważniejszy jest czynnik ludzki. Ufanie każdej przychodzącej wiadomości e-mail, wiara w to, że każdy program jaki pobieramy jest tym, o czym przekonuje nas jego opis, czy akceptowanie połączeń nawiązywanych przez nieznane programy może mieć fatalne skutki. Dzieci i młodzież są dużo bardziej podatne na manipulację niż dorośli. Całe spektrum zabezpieczeń i oprogramowania nie pomoże, jeżeli rodzić nie zainteresuje się, nad czym jego pociecha spędza czas w Sieci i czy osoby, które poznaje poprzez Internet faktycznie są tylko znajomymi.

W Polsce istnieją fundacje, które zajmują problematyką ochrony dziecka w Sieci. Jedną z nich jest Helpline.org.pl, która udzieliła odpowiedzi na pytania o największe zagrożenia dla dzieci i młodzieży w Internecie.

Jakie są obecnie największe zagrożenia dla dzieci i młodzieży w Sieci? Czy są to treści brutalne? Gry online?

Internet to taka przestrzeń, w której istnieje wiele zjawisk stanowiących zagrożenie dla dzieci i młodzieży, między innymi cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści, grooming, nieuprawniony dostęp. Trudno jest jednoznacznie ocenić, co stanowi największe niebezpieczeństwo. Wszystko zależy od wieku dziecka, jego rozwoju emocjonalnego i tym podobnych czynników.

Czy oprogramowanie blokujące wybrane treści i edukacja rodziców wystarczą?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W pewnym wieku niezbędne są programy blokujące i kontrola rodzicielska. Z czasem możliwości poznawcze dziecka zwiększają się, zmieniają się sposoby dbania o jego bezpieczeństwo i kontrola rodzicielska oraz programy filtrujące okazują się niewystarczające.

Coraz więcej internautów uświadamia sobie, że są podatni na różnego typu ataki i próby manipulacji. Niestety jeszcze stosunkowo mała część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że zagrożeń czyhających na dzieci jest wiele więcej. Nie wszystko co oczywiste i racjonalne dla dorosłego, musi być takie dla najmłodszych. Nie wystarczy instalacja programu antywirusowego. W ten sposób zabezpieczamy raczej zasoby komputera a nie dziecko. Należy rozważyć w tym miejscu kompleksową ochronę komputera typu Internet Security, zawierającą m.in. moduł kontroli rodzicielskiej. Niezależnie jednak od tego co zainstalujemy i na jaki typ ochrony się zdecydujemy - nic nie zastąpi rozsądku i świadomości. W Internecie bardziej niż gdziekolwiek indziej trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy bowiem nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie.

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: