eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wskaźnik optymizmu XII 2009

Wskaźnik optymizmu XII 2009

2009-12-31 11:51

Wskaźnik optymizmu XII 2009

© fot. mat. prasowe

W grudniu nastroje konsumentów nieco spadły. W porównaniu z listopadem mierzony przez Ipsos Wskaźnik optymizmu konsumentów WOK obniżył się o 2 pkt. do 84,8 pkt. Pogorszyły się zarówno oceny klimatu gospodarczego jak i skłonności do zakupów.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XI 2009

Kryzys gospodarczy jest dobrze widoczny w nastrojach Polaków od początku 2009 roku. Od stycznia WOK nie przekracza 90 pkt. Duży wzrost obaw o stan gospodarki oraz własną sytuację materialną zaobserwowano szczególnie w lutym i marcu. Jednak od sierpnia Polacy mają bardziej optymistyczne spojrzenie, zwłaszcza na własną sytuację materialną oraz oceny bieżącego czasu ze względu na dokonywanie większych zakupów. W tym kontekście grudniowy spadek nastrojów należy opisać jako nieznaczny i wyrażający raczej stabilizację naszych oczekiwań i ocen sytuacji.

Z badania Ipsos wynika, że obecnie stosunkowo częściej oczekujemy, że w 2010 roku sytuacja gospodarcza w kraju się pogorszy (32% Polaków mówi o pogorszeniu i jedynie 13% spodziewa się poprawy). Ponadto aż 42% z nas przewiduje wzrost bezrobocia w przyszłym roku, a jedynie 8% ma nadzieje na jego spadek. Największymi pesymistami są osoby starsze, słabo wykształcone oraz rolnicy. Natomiast optymiści to przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem oraz wyższa kadra kierownicza i menedżerska.

W ostatnim roku sytuacja materialna Polaków częściej pogorszyła się (29%) niż poprawiła (9%). Jednak oczekujemy, że w przyszłym roku nasza sytuacja materialna będzie lepsza (19%) lub przynajmniej taka sama jak w obecnym (66%). Jedynie 15% Polaków przewiduje pogorszenie swojej sytuacji materialnej w 2010 roku.

Polacy nie boją się wzrostu cen w 2010: 23% z nas spodziewa się, że ceny będą rosły wolniej niż w tym roku lub nawet, że będą spadać, i jedynie 15% przewiduje szybsze niż dotychczas tempo wzrostu cen.

fot. mat. prasowe

Informacje o badaniu
Wskaźnik optymizmu konsumentów WOK może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Podstawą jego obliczania są odpowiedzi na pięć pytań zadawanych w sondażu Ipsos. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 3 a 10 grudnia 2009 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1009 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XII 2013 Wskaźnik optymizmu XII 2013

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: