eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Spółki na GPW: którym grozi upadłość?

Spółki na GPW: którym grozi upadłość?

2009-12-29 11:11

Spółki na GPW: którym grozi upadłość?

Klasyfikacja Z-Score w czasie dla 285 analizowanych spółek © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Po trzecim kwartale 2009 r., 64 przedsiębiorstwa notowane na warszawskiej GPW mogą być narażone na zwiększone ryzyko upadłości, a 94 spółki cechuje niepewna sytuacja finansowa. W ostatnich miesiącach roku wciąż najbardziej zagrożona jest branża deweloperska, podczas gdy w nowy rok w najlepszej kondycji mają szanse wejść firmy z sektora mediowego, telekomunikacyjnego oraz IT. Wnioski te płyną z analizy firmy PricewaterhouseCoopers, dokonanej w oparciu o wskaźnik Z-Score.

Przeczytaj także: Spółki na NewConnect: którym grozi upadłość?

PwC podaje, iż słaba kondycja spółek deweloperskich wywołana jest głównie niekorzystną relacją wyceny giełdowej do zobowiązań tych przedsiębiorstw oraz niską zdolnością do generowania przychodów z zaangażowanych aktywów. Wysokie wartości indeksu Z-Score przyjmują z kolei analizowane spółki informatyczne - blisko dwie trzecie z nich znajduje się w bezpiecznej sytuacji finansowej. Na uwagę zasługuje również branża telekomunikacyjna, spośród analizowanych spółek wchodzących w skład WIG TELEKOM, żadna nie należy do zagrożonych.

Indeks Z-Score, oparty jest na 5 wskaźnikach finansowych o odpowiednio przypisanych wagach i umożliwia ocenę prawdopodobieństwa bankructwa firmy w ciągu najbliższych 2 lat. Oceny kondycji spółek w końcu 2009 r. firma doradcza PricewaterhouseCoopers dokonała na podstawie ostatnich publikowanych raportów finansowych (trzeci kwartał 2009 r.), przypisując spółki w zależności od wartości wskaźnika Z-Score do trzech grup: bezpiecznej, niepewności oraz zagrożenia (im wyższa wartość wskaźnika tym lepsza kondycja spółki).

Mniej spółek w strefie bezpiecznej, rośnie strefa niepewności

fot. mat. prasowe

Klasyfikacja Z-Score w czasie dla 285 analizowanych spółek

Klasyfikacja Z-Score w czasie dla 285 analizowanych spółek

Z analizy PwC wynika, że po trzecim kwartale 2009 r. wzrosła liczba spółek o niepewnej sytuacji finansowej - do strefy niepewności zakwalifikowały się w sumie 94 przedsiębiorstwa, czyli o 13 więcej niż trzy miesiące wcześniej. W związku z pogorszeniem wskaźników finansowych, liczba przedsiębiorstw o najbardziej stabilnej sytuacji finansowej zmniejszyła się w trzecim kwartale 2009 r. do 127 (w stosunku do 136 w poprzednim kwartale). Okres ten przyniósł jednak ustabilizowanie sytuacji 4 spółek, dzięki czemu w strefie zagrożenia w ostatni kwartał roku weszły już 64 przedsiębiorstwa (68 w drugim kwartale).

fot. mat. prasowe

Zmiana składowych wskaźników Z-Score dla wszystkich analizowanych spółek - 3Q 2009 vs. 2Q 2009

Zmiana składowych wskaźników Z-Score dla wszystkich analizowanych spółek - 3Q 2009 vs. 2Q 2009

Średnia indeksu Z-Score w trzecim kwartale br. obniżyła się do poziomu 3,19 w porównaniu do 3,37 trzy miesiące wcześniej. Jedynym wskaźnikiem cząstkowym, który pozytywnie wpłynął na wartość Z-Score w okresie lipiec – wrzesień, była relacja zysku zatrzymanego do aktywów, podczas gdy pozostałe części składowe wskaźnika Z-Score związane z przychodami, zyskiem zatrzymanym czy EBIT uległy pogorszeniu. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli porównać wyniki do trzeciego kwartału 2008 r. W tym przypadku średnia wskaźnika również zmniejszyła się, niemniej w tym okresie uległy pogorszeniu wszystkie części składowe indeksu poza kapitalizacją (WIG wzrósł o ok. 30%). Zdaniem ekspertów oznacza to, że przeciętnie spółki funkcjonują gorzej niż rok temu, a poprawa wskaźników wynika jedynie z poprawy koniunktury na giełdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

„W przeciągu ostatniego roku wiele spółek obniżyło i zracjonalizowało wydatki, ograniczyło część nierentownych przedsięwzięć oraz usprawniło zarządzanie gotówką, jednak już w tej chwili widać, że niektóre z tych działań były nastawione jedynie na przeczekanie, a nie osiągnięcie głębokich zmian strategicznych” - podkreśla Robert Nowak, menedżer w dziale Doradztwa Biznesowego PricewaterhouseCoopers.

„Spółki bezpieczne od zagrożonych zdecydowanie różni stopień zadłużenia oraz płynność finansowa. Jak pokazuje nasza analiza, dla spółek zagrożonych średnia relacja długu ogółem do kapitału własnego była kilkukrotnie wyższa niż dla spółek bezpiecznych. Średnia wartość marży operacyjnej była w trzecim kwartale ujemna zarówno dla spółek z strefy zagrożonej, jak i niepewności. Może to oznaczać, że w nowym roku część spółek będzie miała problemy ze spłatą zobowiązań i stanie przed koniecznością negocjowania z wierzycielami sposobu i harmonogramu spłaty zadłużenia” - komentuje Janusz Sękowski, dyrektor w dziale Doradztwa Biznesowego PricewaterhouseCoopers.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: