eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rozwój kapitału ludzkiego opłacalny

Rozwój kapitału ludzkiego opłacalny

2009-10-28 13:30

Wydatki związane z zasobami ludzkimi stanowią średnio 17,5% kosztów ponoszonych przez polskie firmy, przy czym aż 93% budżetów działów HR pochłaniają wynagrodzenia - wynika z badania "Nawigator HR", przeprowadzonego przez firmę doradczą Hay Group. Z każdej złotówki zainwestowanej w rozwój kapitału ludzkiego, przedsiębiorstwa działające w Polsce uzyskują blisko dwukrotnie wyższe zyski.

Przeczytaj także: Dział personalny w firmie coraz ważniejszy

W badaniu „Nawigator HR” uwzględnionych zostało łącznie 11 wskaźników ogólnych i finansowych związanych z wydatkami na kapitał ludzki. Wśród nich znalazły m.in.:
  • udział kosztów zasobów ludzkich w kosztach operacyjnych (czyli kosztach firmy ogółem),
  • udział kosztów wynagrodzeń w kosztach zasobów ludzkich,
  • koszty zasobów ludzkich przypadające na jednego zatrudnionego,
  • struktura budżetów HR,
  • zwrot z inwestycji w kapitał ludzki.
Z badania wynika, że na wydatki związane z kapitałem ludzkim polskie firmy przeznaczyły średnio 17,5% wszystkich kosztów związanych z bieżącą działalnością. Najniższy udział kosztów zasobów ludzkich odnotowano w branży produkcyjnej i FMCG, w przypadku których wyniósł on średnio 13,8% oraz 11,0% wszystkich kosztów operacyjnych ponoszonych przez przedsiębiorstwa. W obu wskazanych branżach odnotowano również najwyższy współczynnik średniego zysku, jaki przypadł na jednego pracownika firmy, a także najwyższy współczynnik zwrotu z inwestycji w kapitał ludzki.

Zgodnie z przewidywaniami analityków i ekspertów Hay Group, dominującą część całkowitego kosztu zasobów ludzkich – średnio 93,4% – pochłaniają obecnie wynagrodzenia pracowników. W tym zakresie występują jedynie nieznaczne różnice między poszczególnymi sektorami gospodarczymi. Udział pozostałych kosztów związanych z kapitałem ludzkim jest dużo niższy i wynosi średnio:
  • świadczenia dodatkowe - 2,4% całkowitego budżetu HR,
  • szkolenia - 1,5%,
  • rekrutacja - 0,4%.
„Wśród prezesów i menedżerów polskich firm rośnie świadomość, że strategia personalna organizacji ma bezpośredni wpływ na jej wynik biznesowy. Dlatego firmy z dużą rozwagą podchodzą do kształtowania odpowiedniej struktury budżetów HR. Można także zaobserwować rosnącą skłonność do inwestycji w rozwój systemów motywacyjnych, w skład których mogą wchodzić zarówno różnorodne świadczenia dodatkowe, jak i szkolenia mające na celu rozwój wiedzy i kompetencji pracowników” – komentuje Mik Kuczkiewicz, Prezes Hay Group Polska.

Hay Group podaje, iż w celu pomiaru efektywności procesów personalnych, polskie firmy najczęściej stosują:
  • wskaźniki jakościowe, opisujące procesy HR – blisko 67% przedsiębiorstw,
  • porównanie budżetu, za który odpowiada dział HR, do przychodów firmy – ponad 46% przedsiębiorstw,
  • zrównoważoną kartę wyników (Balanced ScoreCard) – ok. 23% przedsiębiorstw.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: