eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sieci intranet w Polsce w 2009 r.

Sieci intranet w Polsce w 2009 r.

2009-10-27 13:10

Przeczytaj także: Komunikacja w firmie: zalety sieci intranet


Zmierzch rozwiązań autorskich

fot. mat. prasowe

Technologia użyta do budowy intranetu (część aplikacyjna)

Technologia użyta do budowy intranetu (część aplikacyjna)

Badania Contium prowadzone w 2005 roku pokazywały bardzo dużą różnorodność technologii i wskazywały, iż większość rozwiązań to rozwiązania autorskie lub rozwiązania pisane na zamówienie. Obecnie równo po 30% udziału mają Microsoft SharePoint i gotowe systemy opensource. Tendencja ta widoczna jest na całym świecie, gdzie poza rozwiązaniami niszowymi mali i średni producenci nie mają wystarczających środków, aby konkurować funkcjonalnością i zaszytą w produkcie wiedzą biznesową. Wygrywają oprogramowania rozwijane przez duże korporacje. Także ze względu na ryzyko inwestycji opensource - platformy komercyjne wdrażane przez wielu dostawców są wyżej cenione przez działy zakupów i IT.

Z raportu wynika, że należy się więc spodziewać, iż w przypadku intranetów, które w 80% funkcjonalności są takie same na całym świecie, rola rozwiązań autorskich będzie dalej maleć.

Raczkujące Enterprise 2.0

Contium podaje, iż pozytywną informacją jest fakt, że w zakresie intranetów zaczęły pojawiać się elementy Enterprise 2.0, jak Wiki czy blogi. Udział tych rozwiązań jest nadal niski gdyż występują tylko w ok. 10% przypadków. Jednocześnie, analizując zakres zapytań klientów, wykonywanych przez Contium systemów oraz coraz większą dostępność gotowych rozwiązań, należy oczekiwać wzrostu znaczenia tych elementów. Np. zapowiadany obecnie SharePoint 2010 w największym stopniu rozwinął się w kierunku social computing, co także pokazuje obecne trendy. W wersji 2007 postawiono na twarde procesy entrprise content management i search. Natomiast wersja 2010 rozwija się także w kierunku miękkiej komunikacji „społecznościowej”, przenoszącej zachowania znane z Internetu do wewnątrz organizacji.

Wybrane wnioski z raportu

fot. mat. prasowe

Sposób wdrożenia intranetu

Sposób wdrożenia intranetu

Respondenci zostali zapytani o to, kto jest autorem informatycznej części intranetu w ich firmie. Największą grupę (43,2 %) stanowiły te osoby, które jako wykonawcę wskazały zarówno firmę zewnętrzną jak i wewnętrzny dział IT. Niewiele mniejszy odsetek badanych (38,6 %) zadeklarował, że sieć wewnętrzna w ich firmie powstała wyłącznie z inicjatywy firmowego działu IT. Najmniejszą grupę (18,2 %) stanowiły natomiast osoby, pracujące w firmach, które wdrożenie intranetu zleciły w całości firmie zewnętrznej. Przy budowie intranetu respondenci najczęściej deklarowali korzystanie z autorskiego pomysłu dostawcy, oprogramowania firmy Microsoft, lub typu Open Source (po 29,5 %).

Osoby biorące udział w badaniu zostały zapytane o to, w jakim stopniu ich aktualny intranet realizuje poszczególne zadania w przedsiębiorstwie. Najczęściej narzędzie to umożliwia gromadzenie i zarządzanie wiedzą organizacji, oraz komunikowanie się kierownictwa z pracownikami, jak i daje możliwość wymiany informacji między jednostkami organizacyjnymi (choć w przypadku połowy badanych firm, zadania te są realizowane jedynie w niewielkim stopniu). Do pozostałych zadań intranet jest wykorzystywany w mniejszej skali.
Przeczytaj także: Intranet społecznościowy Intranet społecznościowy

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: