eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 42/2009 (12-18.10.2009)

Tydzień 42/2009 (12-18.10.2009)

2009-10-17 21:01

Przeczytaj także: Tydzień 41/2009 (05-11.10.2009)

  • Coraz więcej komentarzy pojawia się w świecie o konsekwencjach dla światowej gospodarki ostatniej decyzji Japonii, Korei oraz Chin w sprawie stworzenia przez te kraje azjatyckiej strefy wolnego handlu i zamiarze podwojenia wartości wymiany handlowej między nimi do 2013 roku.
  • Odbyło się spotkanie w Pekinie szefów rządów państw należących do Szanghajskiej Organizacji Współpracy (Chiny, Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan i Tadżykistan), które podjęło zestaw decyzji o wspólnych działaniach dotyczących walki ze skutkami globalnego kryzysu gospodarczego.
  • Na koniec trzeciego kwartału 2009 roku rezerwy walutowe Chin wynosiły 2,27 bln USD. Oznacza to, że w ciągu ostatniego kwartału wzrosły o 140 mld USD, a w ciągu pierwszych trzech kwartałów br. - o 327 mld USD.
  • Sprzedaż detaliczna w USA spadła we wrześniu o 1,5% (w sierpniu sprzedaż wzrosła o 2,2%), a w ujęciu rocznym ceny spadły (deflacja) o 1,3%.
  • Dow Jones (nowojorski indeks giełdowy) po raz pierwszy od roku przekroczył poziom 10000 punktów, co w gronie analityków jest uznawane za poważną przesłankę końca kryzysu (na początku marca Dow Jones zanotował najniższy wynik w ostatnich 12 latach osiągając poziom 6547,05 punktu. Oznacza to, że w ciągu siedmiu miesięcy wartość indeksu zwiększyła się o 53%.
  • Chiny coraz większą część swoich rezerw walutowych kierują w inwestycje surowcowe. Rządowy fundusz inwestycyjny China Investment Corp. przeznaczył na ten cel już 200 mld USD.
  • Chiny są największym rynkiem samochodowym świata wyprzedzając USA. W ciągu trzech pierwszych kwartałów br. Chińczycy kupili w sumie 9,66 mln samochodów, przy czym tylko we wrześniu kupili 1,33 mln samochodów, a więc aż 80% więcej niż przed rokiem. W całym 2009 r. kupią ponad 12 mln sztuk. W sumie w tym roku GM sprzedał już Chińczykom 1,3 mln samochodów (o 55% więcej niż przed rokiem), a Volkswagen sprzedał już sprzedał w Państwie Środka 1,06 mln aut, czyli o 37% więcej niż przed rokiem.
  • Ceny ropy wzrastają. Ostatnio na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku przekroczyły 75 USD/baryłkę.
  • Mimo kryzysu ponad 140 mod USD trafi do kieszeni pracowników 23 największych banków inwestycyjnych, funduszy hedgingowych i funduszy zarządzających aktywami... Za wypracowane w 2008 roku wyniki otrzymają w sumie 23 mld dolarów - dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Te sumy wzbudzają duże kontrowersje.
  • W trakcie pekińskiego spotkania premierów Rosji i Chin podpisano szereg porozumień o współpracy gospodarczej i wojskowej.
  • General Motors sprzedał chińskim inwestorom Hummera - jedną z najsłynniejszych marek amerykańskich. Jednak umowa nie przewiduje praw do wojskowych hummvee, które produkuje firma AM General, niezależna od GM.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CHINY I ROSJA ZACIEŚNIAJĄ WSPÓŁPRACĘ

Wielokrotnie w GLOBALECONOMY powtarzaliśmy, że świat po obecnym kryzysie już nie będzie taki jaki był, że tworzy się nowy porządek w światowej gospodarce. Kolejnymi dowodami potwierdzającymi tę tezę są wydarzenia ostatnich tygodni. Od pewnego czasu Rosja i Chiny razem z Francją i krajami Zatoki Perskiej prowadzą sekretne rozmowy o odstąpieniu od dolara w cenach surowców energetycznych. Gdyby to nastąpiło, skutki są jeszcze trudne do przewidzenia. Ostatni tydzień dołożył kilka nowych wydarzeń, które potwierdzają także tezę, że inicjatywa światowych przemian przenosi się do Azji. Jest nim zapowiedź stworzenia przez trzy czołowe kraje azjatyckiej i światowej gospodarki, a więc Chiny, Japonię i Koreę strefy wolnego handlu i zamiar podwojenia wymiany handlowej między tymi krajami do 2013 roku. Jest nim też ostatnie spotkanie w Pekinie szefów rządów państw należących do Szanghajskiej Organizacji Współpracy (Chiny, Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan i Tadżykistan), które podjęło zestaw decyzji o wspólnych działaniach dotyczących walki ze skutkami globalnego kryzysu gospodarczego. Trzecim istotnym wydarzeniem w tym regionie świata, na które chcę zwrócić uwagę jest kolejne spotkanie premierów Rosji i Chin. Jego wyniki wskazują na coraz bardziej rozwijającą się współpracę gospodarczą (ale i militarną) i na wyniki tego spotkania chcę zwrócić uwagę w tym komentarzu...

To kolejne spotkanie rosyjsko-chińskie coraz silniej wiąże obie gospodarki, które w obecnej fazie światowego kryzysu gospodarczego mają zupełnie różne atuty. Chiny w tym roku będą miały wzrost gospodarczy na poziomie 9%, podczas gdy Rosja zanotuje spadek PKB na poziomie ok. 7%. Chiny mają problemy z nadmiernymi rezerwami walutowymi (ok. 2,3 bln USD), podczas gdy Rosja ma poważny deficyt i potrzebuje kredytów. Rosja jest największym eksporterem ropy i gazu, podczas gdy Chiny potrzebują surowców energetycznych do dynamicznie rozwijającej sie gospodarki

W tym roku Rosja dostała od Chin już prawie 27 mld USD kredytów, a ostatniemu spotkaniu premierów towarzyszyło podpisanie kontraktów na kolejne miliardy USD. Uzgodniono, że Chiny zainwestują w Rosji w branżę paliwową, banki, cementownie, koleje i stocznie. Podpisano umowę Gazprom-CNPC w wyniku której od 2014 r. dwoma nowymi rurociągami z zachodniej i wschodniej Syberii do Chin płynie rocznie do 70 mld m sześc. gazu. Oznacza to, że Chiny staną się wtedy największym klientem Gazpromu na świecie... Jest to rosyjskie uzupełnienie do chińskiego gazociągu o długości 7 tys. km zasilanego gazem ze złóż w Turkmenistanie i Kazachstanie. Chiny dadzą Gazpromowi pożyczkę w zamian za długoletnie dostawy surowca.

Podobna, rosyjsko-chińska umowa została podpisana na początku roku w sprawie dostaw ropy (w zamian za zgodę na tę inwestycję i dostawy ropy przez 20 lat Chiny udzieliły 25 mld USD taniego kredytu dla rosyjskich państwowych koncernów naftowych).

Podpisano też umowę na budowę wspólnej rafinerii w Chinach (Rosnieft i CNPC) kosztem 3 mld USD (pieniądze chińskie, a ropa rosyjska). Chiny będą też sprowadzać rosyjski węgiel (na ponad 1 mld USD rocznie). Wspólnymi siłami pod Sankt Petersburgiem będzie zbudowana cementownia i stocznia.

Są też porozumienia w dziedzinie rozwoju nowych technologii ( budowa w Rosji przez chińskie firmy linii kolejowej dla pociągów jeżdżących z prędkością ponad 350 km/godz.) w tym stworzenie systemu łączności satelitarnej dla państw Azj...

W planach jest współpraca na wielką skalę przy eksploatacji syberyjskich złóż surowców naturalnych także przy masowym udziale chińskich robotników...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: