eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Euro 2012: inżynierowie o opóźnieniach

Euro 2012: inżynierowie o opóźnieniach

2009-10-15 01:02

Euro 2012: inżynierowie o opóźnieniach

Co Twoim zdaniem w największym stopniu wpływa na opóźnienie w przygotowaniu infrastruktury do Euro 2 © fot. mat. prasowe

Inżynierowie za główną przyczynę opóźnień w przygotowaniu infrastruktury do Euro 2012 wskazują skomplikowaną procedurę przetargową a umniejszają czynnik związany z niedoborem wykwalifikowanej kadry technicznej - wynika z sondażu przeprowadzonego i opracowanego przez Bank Danych o Inżynierach.

Przeczytaj także: 4 lata przygotowań do Euro 2012

Nie jest już tajemnicą ani nikogo nie dziwi, że przygotowanie infrastruktury do mistrzostw Euro 2012 jest znacznie opóźnione i początkowy plan nie zostanie w pełni zrealizowany. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w wielu czynnikach takich jak: brak wykwalifikowanych specjalistów w branży budowlanej w Polsce, brak budżetu, zbyt małe dotacje unijne lub nieumiejętne wykorzystanie ich, zaostrzone prawo środowiskowe. Bank Danych o Inżynierach wyszedł z tym pytaniem do osób naocznie doświadczających tych czynników hamujących, czyli inżynierów.

Wielokrotnie słyszeliśmy o wzrastającym zapotrzebowaniu na kadrę inżynierską w branży budowlanej w związku z nowymi inwestycjami. Inżynierowie rzekomo wyjechali za granicę lub przekwalifikowali się ze względu na brak możliwości rozwoju zawodowego w kraju. Sami inżynierowie mówią jednak, że jest to najmniej istotna przyczyna opóźnień w przygotowaniach do Euro 2012. Jedynie 4,5% respondentów wskazało taki czynnik jak „brak wyspecjalizowanej kadry inżynierskiej” za najistotniejszy w tej kwestii. "Na podstawie wyników sondażu można wysnuć wniosek, że ostatnie zintensyfikowane działania rekrutacyjne w branży budowlanej przyniosły oczekiwany efekt. Jeżeli natomiast były nieskuteczne, to przyczyną mogą być zły dobór narzędzi lub nieodpowiedni obszar poszukiwań kadry technicznej, a nie jej brak. Sami inżynierowie zdają się mówić: „Jesteśmy na miejscu gotowi do pracy!” Zwiększone zapotrzebowanie na kadrę z branży na przykład budownictwa drogowego było jednak niezaprzeczalnie widoczne na rynku pracy w ostatnim okresie. Wygląda na to, że różnica pomiędzy wymaganiami firm wykonawczych a umiejętnościami i doświadczeniem inżynierów w budowie specjalistycznych obiektów, jest znaczna" – komentuje Aleksandra Cabaj, Konsultant ds. Rekrutacji Banku Danych o Inżynierach. "Wyniki sondażu pokazują, że inżynierowie zdają się nie doceniać braku kadry inżynierskiej na polskim rynku lub przeceniać swoje umiejętności" – mówi Joanna Cich, Starszy konsultant ds. Rekrutacji Banku Danych o Inżynierach.

fot. mat. prasowe

Co Twoim zdaniem w największym stopniu wpływa na opóźnienie w przygotowaniu infrastruktury do Euro 2

Co Twoim zdaniem w największym stopniu wpływa na opóźnienie w przygotowaniu infrastruktury do Euro 2012?

Inżynierowie za najistotniejszy powód opóźnień w przygotowaniach do Euro 2012 uważają zbyt rozbudowaną i skomplikowaną procedurę przetargową. Aż 62,8% wyrażających swoją opinię inżynierów wskazało ten czynnik za główną przyczynę obecnego stanu rzeczy. "Procedury przetargowe mogą hamować prace przygotowawcze w wyniku na przykład: możliwości odwołania się od decyzji wyboru wykonawcy z często błahych powodów, nadal wymagającego udoskonalenia procesu wykupu działek czy skomplikowanego obiegu niezbędnych dokumentów" – dodaje Joanna Cich, Starszy Konsultant ds. Rekrutacji Banku Danych o Inżynierach.

Z badania wynika, że kolejnym powodem opóźnień jest nieumiejętne wykorzystanie środków unijnych. Ponad 17% inżynierów wskazało tą kwestię za najistotniejszą. Oczywiste wydaje się, że nie ma wystarczających środków finansowych w budżecie państwa na budowę nowych dróg i autostrad. Jednak Polska dostała ogromne dofinansowanie w tej kwestii. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel ponad 30 mld zł. Powstaje pytanie czy wykorzystaliśmy wszystkie możliwości wsparcia ze strony UE. Inżynierowie twierdzą, że nie.

Przyczyny związane z brakiem doświadczenia w budowie specjalistycznych obiektów lub wymogami prawa środowiskowego w oczach inżynierów nieznacznie wpłynęły na opóźnienia w budowie obiektów i infrastruktury.

Perspektywa inżynierów wydaje się być nieco inna niż innych instytucji komentujących i usprawiedliwiających opóźnienia. Prawda jak zwykle prawdopodobnie leży gdzieś pośrodku. Warto byłoby jednak dokładnie przeanalizować powody opóźnień i wyciągnąć wnioski na poczet kolejnych dużych inwestycji w przyszłości, które mogą mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy kraju - zauważa BDI.

Informacje o badaniu
Sondaż publikowany był na stronie Banku Danych o Inżynierach w dniach 8.09.2009 – 6.10.2009 r. W badaniu udział wzięło 529 inżynierów.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Inflacja IX 2009

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: