eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 41/2009 (05-11.10.2009)

Tydzień 41/2009 (05-11.10.2009)

2009-10-10 20:00

Przeczytaj także: Tydzień 40/2009 (28.09-04.10.2009)

  • PKB strefy euro zmniejszył się w II kw. o 4,8% r/r i jest to gorszy wynik od I kwartału. W II kw. PKB 16 krajów strefy euro zmniejszył się o 0,2% kw/kw. Według Eurostat-u w II kw. największe spadki PKB liczone r/r zanotowały Litwa, Łotwa i Estonia. Najwyższe wzrosty kw/kw odnotowały: Słowacja (2,2%), Słowenia (0,7%) oraz Polska (0,5%). Prócz tego na niewielkim plusie znalazły się Portugalia, Francja, Niemcy i Szwecja. Pod koniec sierpnia GUS podał, że PKB Polski w II kw. wzrósł rok do roku o 1,1%.
  • Według najnowszych danych rządowych (z lipca) bezrobocie w Hiszpanii wynosi 17,9%, natomiast wg danych unijnych bezrobocie w Hiszpanii w sierpniu wyniosło 18,9% (są pewne różnice w metodologii).
  • W sierpniu produkcja przemysłowa Niemiec wzrosła o 1,7% m/m. W II kw. niemieckie PKB wzrosło o 0,3% kw/kw. Dobre wyniki gospodarcze skłoniły niemiecki rząd do podwyższenia prognozy gospodarczej na ten rok ze spadku rzędu 6% do spadku na poziomie 4-5%. Wobec Niemiec została wdrożona procedura nadmiernego deficytu i będą oni musieli w ciągu najbliższych trzech lat obniżyć deficyt o 40 mld euro.
  • Rosja planuje zmianę struktury swojej gospodarki zmniejszając uzależnienie od eksportu ropy i innych surowców naturalnych i skierowanie jej rozwoju na drogę gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjnych technologiach. Zamierzana jest też dalsza prywatyzacja rosyjskich firm i wpuszczenie do kraju zagranicznego kapitału inwestycyjnego.
  • Rosja negocjuje z Bankiem Światowym warunki otrzymania kredytu w kwocie 2-4 miliardy USD głównie na załatanie dziury w rosyjskim budżecie (może ona wynieść nawet ponad 8% PKB). Oprócz tej pożyczki Rosja planuje wypuścić obligacje o wartości 17,8 mld USD, a także zamierza bardziej intensywnie prywatyzować kontrolowane przez państwo firmy. Jednak prywatyzowane nie będą m.in. linie lotnicze Aeroflot, naftowy Rosnieft, największy bank Sbierbank oraz rosyjska kolej. Tegoroczny deficyt wydatków publicznych wyniesie ok. 8% PKB i o 8% ma się skurczyć w tym roku rosyjska gospodarka.
  • Kryzys spowodował, że KE nałożyła na kolejne dziewięć krajów Wspólnoty (Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Włochy, Słowacja, Słowenia, Holandia i Portugalia) procedurę nadmiernego deficytu (ich deficyt finansów publicznych przekracza 3% PKB) oznacza to, że tą procedurą jest już objętych 20 krajów. W lutym 2009 roku procedura ta została wszczęta przeciw Francji, Grecji, Irlandii i Hiszpanii, a wcześniej otwarte procedury miały już Wielka Brytania i Węgry, natomiast w lipcu otwarto ją wobec Polski, Łotwy, Litwy, Malty i Rumunii.
  • W 2006 roku wzrost gospodarczy Estonii przekraczał 10% PKB. W kwietniu 2008 roku inflacja wynosiła ponad 11%. W tym roku spadek PKB wyniesie 15%, a dodatkowym problemem jest obecnie deflacja.
  • Nord Streem to projekt, który jest coraz bardziej bliski fazy realizacyjnej. Francuski koncern GDFSuez kończy już negocjacje w sprawie zakupu udziałów w gazociągu Nord Stream, Dania poparła ten projekt licząc na dostawy rosyjskiego gazu ta magistralą, a teraz fińskie władze środowiskowe z regionu Uusima zezwoliły na usuwanie z trasy przyszłej rury min oraz innego wyposażenia wojskowego, co jest uważane za zapowiedź oficjalnej zgody na ułożenie Gazociągu Północnego na fińskich wodach. Od kwietnia 2010 roku konsorcjum Nord Streem zamierza rozpocząć układanie rury. Oficjalną zgodę na swoją inwestycję od Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec Nord Stream chce dostać do końca br.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DEMONTAŻ EUROPEJSKIEJ KONCEPCJI BUDOWY GAZOCIĄGU NABUCCO

Gazociąg Nabucco miał być europejską koncepcją na zmniejszenie zależności Zachodniej Europy od rosyjskiego gazu. Nie bez polskiego wsparcia miał być koncepcję europejską, a jego realizacja miała umożliwić dostawy gazu do centrum kontynentu (Austria). Konkurencyjną koncepcją do Nabucco jest rosyjsko-włoska koncepcja South Streem. Ma ona być magistralą gazową zapewniającą dostawy do Włoch, ale też do krajów bałkańskich. Wydaje się dziś, że koncepcja koncernów Gazprom-ENI jest bardziej zaawansowana i bardziej realna. Dotąd rosyjski rząd zawarł umowy realizacyjne z wszystkimi europejskimi rządami, przez które będzie przebiegać South Streem. Wydaje się jednak, że ostatnie decyzje Francji ostatecznie przeważyły szalę na korzyść tego projektu. W trakcie pobytu w Kazachstanie delegacji francuskiej z prezydentem Sarkozy na czele francuskie firmy zawarły nowe kontrakty o wartości ponad 6 mld USD. Francuskie koncerny paliwowe Total i GDFSuez kontrolowane przez rząd Francji uzgodniły warunki zakupu w Kazachstanie udziałów w złożach gazu (za 1,5 mld USD kupią 25% udziałów w wielkich polach gazowych Chawalinskoje położonych w północnym regionie Morza Kaspijskiego), który do Europy ma być transportowany planowaną przez Gazprom rurą South Stream przez Morze Czarne. W tych złożach (szacowanych na 300 mld m sześć) rosyjski koncern Łukoil ma już połowę udziałów. Surowiec ten będzie eksportowany do Rosji i ona będzie w dużym stopniu decydować, ile gazu przypadnie każdej z firm uczestniczących w eksploatacji złóż.

Nie jest to pierwszy krok Francuzów w projektach zainicjowanych przez Rosję, a które firmowały koncerny: rosyjski Gazprom i włoski ENI. Podczas niedawnej wizyty premiera Francji François Fillona w Moskwie ogłoszono, że 10% akcji South Stream kupi francuski koncern energetyczny EdF. W tym miejscu należy też dodać, że francuski koncern GDFSuez kończy już negocjacje w sprawie zakupu udziałów w gazociągu Nord Stream, który ma dostarczać rosyjski gaz do Niemiec oraz do innych europejskich krajów, omijając przez Bałtyk Polskę i inne państwa Europy Środkowej.

Nie ulega wątpliwości, że te francuskie decyzje osłabiają wspólne stanowisko Unii w sprawie realizacji projektu Nabucco, ale też zwiększają wiarygodność South Stream w stosunku do Nabucco. Dotąd głównymi promotorami Nabucco była Austria, ale i ona ma coraz większe wątpliwości czego potwierdzeniem jest informacja, że w przyszłym miesiącu austriacki kanclerz Werner Faymann będzie rozmawiać o udziale swojego kraju w South Stream...

Uważam za celowe dodać, że po ostatnich pozytywnych decyzjach Danii i Finlandii także rosyjsko-niemiecki projekt gazociągu Nord Streem staje się faktem...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: