eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-IX 2009

Upadłości firm w Polsce I-IX 2009

2009-10-06 00:56

Przeczytaj także: Upadłości na świecie: 2009 r. rekordowy


Upadłości w branżach

fot. mat. prasowe

Upadłości według branż

Upadłości według branż

Kryzys dotknął wszystkie branże, ale szczególnie zauważalna jest zwiększona liczba krajowych należności dotyczących transportu i przewozu, stali, budownictwa oraz tekstyliów. Odzwierciedlają to dane dotyczące upadłości w branżach. Widoczny jest zdecydowany wzrost bankructw wśród przedsiębiorstw transportowych (40 firm – wobec 11 w roku ubiegłym). Statystyki potwierdzają także złą kondycję branży stalowej (wzrost o 113 proc.) oraz wzrost liczby upadłości firm handlowych, działających zarówno w handlu hurtowym jak i detalicznym.

fot. mat. prasowe

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Z raportu Coface wynika, że najbardziej istotną - utrzymującą się w 2009 roku – zmianą w analizie upadłości pod kątem form prawnych jest trzykrotny wzrost bankructw spółek akcyjnych. W pierwszych trzech kwartałach upadły 53 przedsiębiorstwa z tej grupy, co prawie dwukrotnie przewyższa liczbę bankructw w całym 2008 roku (28 upadłości), a ich udział w liczbie wszystkich ogłoszonych w Polsce upadłości wzrósł 7-krotnie (w 2008 kształtował się na poziomie 1,5 proc.).

Potwierdza to m.in. tezę, że kryzys w coraz większym stopniu dotyka także dużych firm i stanowią one coraz większą grupę na liście upadłości. Wśród spółek akcyjnych znalazło się niestety wiele firm, których kłopoty są zarówno następstwem niekorzystnych umów na opcje walutowe, ale także są związane ze spadkiem zamówień i utratą rentowności, restrukturyzacją i zmianami właścicielskimi, czy złym zarządzaniem.

Upadłości według regionów

W ciągu trzeciego kwartału bieżącego roku tempo wzrostu liczby upadłości ustabilizowało się. Raport podaje, że bardzo dynamiczny wzrost tego zjawiska - obserwowany w pierwszym półroczu - spowodowany był kilkoma przyczynami, m.in. zakończeniem procesów upadłościowych firm, które podupadły na początku kryzysu pod koniec 2008 roku, bankructwem firm, które straciły na opcjach walutowych oraz zdecydowanie gorszą koniunkturą gospodarczą w pierwszych dwóch kwartałach, która zadecydowała o zakończeniu działalności wielu przedsiębiorstw osłabionych brakiem zamówień i utratą płynności.

fot. mat. prasowe

Upadłości według regionów

Upadłości według regionów

Na bankructwa wielu polskich firm zdecydowany wpływ miały czynniki zewnętrzne, w tym osłabienie wzrostu gospodarczego w krajach, które są głównymi odbiorcami polskiego eksportu i wynikające z tego zmniejszenie zamówień na nasze towary. Duża grupa polskich firm zdążyła się jednak przygotować na nadejście kryzysu, który do Polski dotarł później niż do krajów Europy Zachodniej, znajdując np. innych odbiorców w kraju lub przemodelowując profil produkcji.

Czwarty kwartał 2009 roku przyniesie z pewnością zróżnicowane zmiany. Z jednej strony nastąpi dalsze pogorszenie kondycji lub upadek firm, które utraciły główne źródło przychodów poprzez utratę zamówień, z drugiej strony ostatnie trzy miesiące roku są dla wielu przedsiębiorstw najlepszym okresem na rozwijanie biznesu, co z pewnością wpłynie na poprawę ich sytuacji finansowej - podsumowują eksperci z Coface.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: