eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Air Products inwestuje w Kędzierzynie-Koźlu

Air Products inwestuje w Kędzierzynie-Koźlu

2009-09-19 03:12

Air Products inwestuje w Kędzierzynie-Koźlu

© fot. mat. prasowe

Firma Air Products otworzyła na terenie istniejącego zakładu firmy w Kędzierzynie-Koźlu nowoczesną wytwórnię ciekłego tlenu i azotu. Dzięki tej inwestycji Air Products podwoi swoje moce produkcyjne gazów skroplonych w Kędzierzynie z 400 do 800 ton dziennie.

Przeczytaj także: Messer Polska zainwestuje w KSSE

Po uruchomieniu tej wytwórni, zakład Air Products w Kędzierzynie-Koźlu stanie się największym zakładem produkcji gazów ciekłych w Polsce. Pozwoli to zaspokoić rosnący popyt odbiorców firmy nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i na Słowacji. Wartość inwestycji Air Products w Kędzierzynie przekroczyła 20 milionów dolarów amerykańskich.

Nowa instalacja powstała na terenie istniejącego zakładu Air Products wytwarzającego gazowy tlen i azot, a także ciekły tlen, azot oraz argon. Wytwórnia będzie dostarczała tlen i azot firmom z sektorów takich jak metalurgia czy przetwórstwo spożywcze oraz służbie zdrowia. Azot wytwarzany w zakładzie w Kędzierzynie-Koźlu w procesie niskotemperaturowego (kriogenicznego) skraplania, charakteryzować się będzie wysoką czystością – do 5 ppm (części na milion) tlenu, co jest szczególnie ważne ze względu na wymagania technologiczne procesów, w których znajduje zastosowanie. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnej technologii, sterowanie instalacją jest zdalne i odbywa się z centrum operacyjnego w Częstochowie.

Budowa otwartej dziś wytwórni rozpoczęła się w 2007 roku. Obecnie Air Products planuje również budowę nowoczesnej napełnialni butli w Warszawie, której otwarcie planowane jest na rok 2010.

fot. mat. prasowe


Dzięki swoim unikalnym właściwościom, do których należy bardzo niska temperatura: -196° C, ciekły azot znajduje szereg różnych zastosowań. Wykorzystuje się go m.in. do szybkiego zamrażania żywności, produkcji lodów o fantazyjnych kształtach czy pakowania produktów spożywczych np. chrupek lub napojów. Do innych zastosowań należą krioterapia, produkcja plastiku oraz obróbka metali, w szczególności nawęglanie gazowe, utwardzanie oraz walcowanie na zimno. Ciekły azot wykorzystywany jest również do produkcji sztucznego śniegu. Air Products wykorzystując ciekły azot od dwóch lat wspiera organizatorów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. W przypadku dodatniej temperatury powietrza, która mogłaby uniemożliwić organizację konkursu skoków, firma jest przygotowana, aby zamrozić rozbieg Wielkiej Krokwi ciekłym azotem.

Ciekły tlen wytwarzany przez Air Products, ma również wiele zastosowań, zarówno w przemyśle jak i w sektorze usług. Stosuje się go m.in. do zaopatrywania szpitali, tlenoterapii domowej, uzdatniania ścieków, a także do natleniania wody w hodowlach ryb. W przemyśle metalurgicznym i szklarskim tlen wykorzystywany jest w procesach wytopu metali i szkła.

Przeczytaj także: Air Products kupuje BOC Gazy Air Products kupuje BOC Gazy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: