eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Bogdanka: udany debiut i plany rozwoju

Bogdanka: udany debiut i plany rozwoju

2009-09-04 00:50

Przeczytaj także: Kopalnie będą musiały sobie radzić same


Dobry wynik Bogdanki ucieszył też mocno władze warszawskiej giełdy, która toczy zawziętą rywalizację z innymi parkietami. Węglowa spółka wraz z Łęczyńską Energetyką sp. z o.o. tworzy Grupę Kapitałową Lubelski Węgiel Bogdanka, w której jest podmiotem dominującym. Zdolności produkcyjne spółki wynoszą 5,4 mln ton węgla na rok. Dzięki środkom z giełdy Bogdanka chce zwiększyć od 2014 roku moce wydobywcze do 11,1 mln ton węgla rocznie.

Ponadto ma zostać uruchomiony drugi szyb wydobywczy, który zapewni bezpieczeństwo ruchu kopalni oraz ciągłość wydobycia węgla w przypadku wystąpienia ewentualnej awarii jednego z istniejących szybów. Zasoby operatywne mogące stanowić przedmiot ekonomicznie uzasadnionej eksploatacji wyznaczają żywotność kopalni do 2034 roku. Przewidywane przyłączenie w kolejnych latach następnych złóż wpłynie na znaczące wydłużenie tego okresu. Menedżment Bogdanki całkiem dobrze sobie radzi i myślę, że ta kopalnia będzie się nadal dynamicznie rozwijała - ocenia Konrad Miterski, szef Centrum Klientów Strategicznych ING Banku Śląskiego, były przewodniczący rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego.

Bogdanka może się poszczycić najwyższą w Polsce stopą koncentracji wydobycia osiąganą dzięki regularnej budowie geologicznej i niemal poziomemu zaleganiu pokładów węgla, a także niskiemu w przeciwieństwie do wielu śląskich kopalń - stanowi zagrożeń naturalnych (tąpań, wyrzutów gazów i skał, wybuchu metanu). Atutem Bogdanki jest też wysoki stopień mechanizacji oraz stosowanie najnowocześniejszych technologii wydobycia węgla kamiennego. Bogdanka inwestuje w maszyny i urządzenia. Jeszcze w tym roku ma do niej trafić kompleks strugowy. Przystąpiliśmy już do jego produkcji - mówi Krzysztof Burzan, członek zarządu Bucyrus Polska. Kontrakt opiewa na około 40 mln euro. Dostarczenie kompleksu strugowego ma nastąpić w końcu tego roku.

Spółka zamierza uruchomić pierwszą ścianę eksploatowaną techniką strugową w 2010 roku. Wdrożenie techniki strugowej pozwoli na eksploatację pokładów o mniejszej niż dotychczas grubości (od 1,2 m), a tym samym powiększy zasoby przemysłowe węgla pozostające w dyspozycji kopalni. Dotychczasowa technika urabiania węgla techniką kombajnową umożliwiała osiągnięcie uzysku węgla na poziomie ok. 70 proc. Natomiast wprowadzenie techniki strugowej pozwoli na zwiększenie tego wskaźnika do ok. 75 proc.

Plusem dla Bogdanki jest też korzystne położenie geograficzne. To bowiem jedyna kopalnia węgla kamiennego w południowowschodniej Polsce. Dzięki temu może ona korzystać z tzw. renty transportowej przekładającej się na niższe koszty transportu węgla do odbiorców. Nie bez znaczenia jest również posiadanie przez Bogdankę licencji przewozowej, która umożliwia realizację przewozów kolejowych do odbiorców we własnym zakresie. To oczywiście przekłada się na ograniczenie kosztów transportu węgla i podnosi konkurencyjność spółki. W przeciwieństwie do śląskich kopalń fedrujących pod miastami, Bogdanka eksploatuje zasoby znajdujące się na terenach słabo zurbanizowanych, głównie rolniczych. Dzięki temu ponosi ona ograniczone koszty z tytułu naprawy szkód górniczych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: