eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek energetyczny a farmy wiatrowe

Rynek energetyczny a farmy wiatrowe

2009-08-19 13:27

Przeczytaj także: 3 scenariusze dla miksu energetycznego Polski


Dla Polski najważniejsze są wytyczne Unii Europejskiej, która w swoich założeniach narzuciła krajom członkowskim posiadanie 15-procentowego udziału źródeł odnawialnych w ogólnym wytwarzaniu energii elektrycznej do końca 2020 roku. Według zarządzającej firmy PSE Operator, spółki zarządzającej polska siecią przesyłową, taki udział dałby polskiej energetyce blisko 70 tys. MW ze źródeł wiatrowych, czyli ponad trzykrotnie więcej niż wynosi zapotrzebowanie na prąd w kraju. Taki energetyczny komfort z pewnością obniżyłby koszty związane z elektrycznością oraz mógł zainicjować eksport nadmiaru energii do państw mających na nią większe zapotrzebowanie. Największą nadzieję na ziszczenie tych założeń rodzi fakt, że poza licznymi regulacjami narzucanymi przez państwo i Unię Europejską, większość spółek, która tworzy ten biznes jest prywatna, co pozwala na szerokie pole manewru i znacznie większe możliwość dalszych inwestycji.

Rok temu, Unia Europejska zainwestowała przeszło 11 mld euro w proces tworzenia nowych farm wiatrowych przez co zwiększyła udział ogólnej produkcji energii do 4,2 proc. Przy okazji budowy nowych farm wiatrowych brało udział 160 tys. pracowników, którzy byli pośrednio i bezpośrednio zatrudnieni w tym sektorze. Dyrektor wykonawczy Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Chrystiam Kjaer, oznajmił, że inwestycje w energetykę wiatrową wspierają rozwój technologiczny, ochronę klimatu, tworzenie miejsc pracy oraz dewelopment biznesu.

Kwestiami, które z pewnością stoją pod znakiem zapytania są przede wszystkim nakłady na najbliższe lata. Prawdą jest, że dobrze dokapitalizowana branża wiatrowa może wyjść bez szwanku po kryzysie, a wręcz umocnić swoją pozycję na rynku, co z pewnością docenią inwestorzy, liczący na nieprzeciętny zysk z tej intratnej, ale należy pamiętać, że kapitałochłonnej inwestycji. Czy zatem wiatr przegania czarne chmury? Najwyraźniej tak, więc miejmy nadzieję, że konkurencyjne dobro skorzysta z dobrodziejstwa wolnego rynku i nie stanie się kolejnym ulubionym przedmiotem opodatkowania polskiego fiskusa.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: