eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VII 2009

Koniunktura przemysłowa VII 2009

2009-07-25 00:15

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VI 2009


Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę pesymistycznie, choć nieco lepiej niż przed miesiącem. Wpływają na to pozytywne, nieco lepsze niż w czerwcu oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Przedsiębiorcy sygnalizują opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów. Zmniejszają się ich trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych, jednak przewidywania w tym zakresie są gorsze od zgłaszanych przed miesiącem. Planowane redukcje zatrudnienia będą zbliżone do przewidywanych w czerwcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach zamierzają obniżyć ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep w stopniu większym niż przewidywano w czerwcu.

Producenci metali oceniają koniunkturę nadal pesymistycznie, gorzej niż w czerwcu. Wpływają na to utrzymujące się negatywne oceny bieżące i prognozy w zakresie regulowania zobowiązań finansowych. Mimo to przedsiębiorcy nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów. Oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji są nadal negatywne, choć lepsze niż w czerwcu. Zmniejsza się poziom zapasów wyrobów gotowych, jednak nadal jest on uznawany za nadmierny. Przedsiębiorcy tego działu planują dalsze redukcje zatrudnienia, choć w skali nieco mniejszej niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Możliwy jest dalszy spadek cen metali.

W lipcu dyrektorzy firm produkujących wyroby tekstylne oceniają koniunkturę pesymistycznie, choć lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz aktualnej produkcji są lepsze niż w czerwcu, choć nadal negatywne. Produkcja w najbliższych miesiącach może być w niewielkim stopniu rozszerzana. Zapasy wyrobów gotowych zmniejszają się, ale nadal pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Możliwość terminowego ściągania należności jest oceniana mniej optymistycznie niż w ubiegłym miesiącu. Mimo to zmniejszają się trudności w regulowaniu zarówno bieżących jak i przyszłych zobowiązań finansowych. Planowane ograniczanie zatrudnienia jest nieco mniej znaczące niż prognozowano w czerwcu. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy przewidują nadal obniżanie cen wyrobów tekstylnych, choć w skali nieco mniejszej niż w ubiegłym miesiącu.

W lipcu 6,8% (6,9% w kwietniu br.) badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (odsetek ten w III kwartale ub.r. wyniósł 7,6%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (64% przedsiębiorstw w lipcu, 62% w kwietniu, wobec 31% – przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku krajowym (63% w kwietniu i lipcu, 41% – przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku zagranicznym (49% w kwietniu i lipcu, 27% – przed rokiem) – są to jednocześnie bariery, których znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu. Wzrosło również znaczenie bariery związanej z problemami finansowymi (z 13% przed rokiem do 18% w kwietniu i lipcu). W największym stopniu w skali roku spadło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 26% przed rokiem do 10% lipcu br.).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w lipcu wynosi 71% (w II kwartale wynosiło 69%, w analogicznym okresie 2008 r. – 80%). Największe wykorzystanie mocy produkcyjnych występuje w firmach zajmujących się naprawą, konserwacją i instalacją maszyn i urządzeń oraz u producentów: odzieży, papieru i wyrobów z papieru, wyrobów farmaceutycznych, mebli, artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych. Najniższe wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszają producenci metali, wyrobów tekstylnych, wyrobów z metali.

2. Budownictwo

W lipcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 7 (w czerwcu minus 8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 24% (w czerwcu odpowiednio 18% i 26%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: