eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Europejski Fundusz Społeczny - jak przygotować projekt?

Europejski Fundusz Społeczny - jak przygotować projekt?

2009-08-04 16:43

Przeczytaj także: Wnioski o dofinansowanie z Unii: jak skutecznie się przygotować?


Syntetyczny opis

Z technicznego punktu widzenia opis działań, który znajduje się we wniosku o dofinansowanie warto zrobić na końcu. Po pierwsze dlatego, że na to jak będą wyglądały działania wpływa zarówno konstrukcja budżetu jak i harmonogramu. Dopiero po szczegółowej analizie paramentów finansowych i czasowych można w sposób precyzyjny wskazać zakres planowanego wsparcia, jego charakterystykę i intensywność. Także w metodzie matrycy logicznej należy zweryfikować działania w odniesieniu do zidentyfikowanych ryzyk oraz szczegółowego budżetu i harmonogramu.

Przygotowując wniosek o dofinansowanie należy także pamiętać, że opis działań podczas oceny nie jest punktowany zbyt wysoko, warto zatem starać się przygotować go możliwie jak najbardziej syntetycznie (oszczędzając znaki), pamiętając o tym, aby opis w sposób klarowny wskazywał na zawartość budżetu i harmonogramu. Opis działań nie powinien zawierać wyjaśnienia poszczególnych kosztów - to można zrobić ewentualnie w ramach uzasadnienia znajdującego się pod miejscem przeznaczonym na opis budżetu. Wielu projektodawców wykorzystuje to miejsce jako dodatkową przestrzeń na wyjaśnienia dotyczące projektu.

W opisie powinny znaleźć się informacje wskazujące na kolejność, w jakiej przebiegać będą działania oraz które z kluczowych usług będą zlecane podwykonawcom i dlaczego (zlecanie zadań musi być uzasadnione i punkt 3.3 wniosku jest na ten cel odpowiednim miejscem). Nie należy zapominać także o podziale zadań pomiędzy partnerów: zgodnie z nowymi zasadami zawierania partnerstw, na każdym etapie projektodawca jest zobowiązany wskazywać podział czynności pomiędzy podmioty uczestniczące w partnerstwie. Zasada ta powoduje istotne ,,topnienie’’ znaków dostępnych w ramach części opisowej wniosku, dlatego też planując działania, budżet i harmonogram, warto zastanowić się nad możliwe jak najmniej skomplikowanym podziałem obowiązków pomiędzy partnerami. Ułatwi to nie tylko przygotowanie projektu, ale także późniejsze rozliczenia.

Uwaga na równość szans

W miarę możliwości warto także skoordynować podział obowiązków z podziałem budżetu na zadania. Najnowsze wytyczne narzucają jeszcze jeden element planowania działań w projekcie, do tej pory najczęściej załatwiany jednym zdaniem o równym dostępie do projektu. Zgodnie z nowym sposobem realizowania w projektach zasady równości szans, na każdym etapie planowania i realizacji, wykazywane powinno być odrębne podejście do kobiet i mężczyzn, zarówno na etapie analizy problemów, jak i planowania działań. Sprawa jest mniej skomplikowana, jeśli nierówność jest możliwa do zidentyfikowania, ale w wielu sytuacjach albo brakuje odpowiednich badań, albo z uwagi chociażby na obowiązek szkolny nierówność zwyczajnie nie istnieje, a wtedy spełnienie standardu minimum wskazanego w karcie oceny merytorycznej jest dużo trudniejsze.

Niemniej jednak w opisie powinno znaleźć się szczegółowe wyjaśnienie sposobu postępowania wobec kobiet i mężczyzn, np. różnice w rekrutacji czy zastosowanych metodach pracy. Biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne informacje, które muszą znaleźć się w projekcie, konieczne jest bardzo syntetyczne podejście do konstruowania opisu. Trzeba pamiętać o tym, że ważniejsze od działań zawsze będą rezultaty osiągane za ich pośrednictwem. I musimy sobie podczas przygotowywania projektu zdawać sprawę z kwestii kluczowej. Sprowadza się ona do odpowiedzi na pytanie, czy zaplanowane działania będą adekwatne do problemów, które mają zostać rozwiązane; czy ich zakres będzie odpowiadał rzeczywistym potrzebom. Tylko wtedy projekt ma realne szanse na powodzenie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: