eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm w Polsce I-VI 2009

Upadłości firm w Polsce I-VI 2009

2009-07-15 09:00

Przeczytaj także: Bankructwa firm w Polsce I-VI 2009


Upadłości w branżach

fot. mat. prasowe

Upadłości w branżach

Upadłości w branżach

Analizując dane branżowe trzeba odnotować zdecydowany wzrost bankructw wśród przedsiębiorstw z sektora transportu i logistyki (27 firm – wobec 5 w roku ubiegłym). Statystyki potwierdzają także złą kondycję branży stalowej (wzrost o 175 proc.) oraz wzrost liczby upadłości firm handlowych, działających zarówno w handlu hurtowym jak i detalicznym.

fot. mat. prasowe

Upadłości w branżach (%)

Upadłości w branżach (%)

Sytuację w branżach komentuje Joanna Syzdół, dyrektor biura windykacji Coface Poland

Transport – zwiększenie upadłości w tym sektorze to rezultat wpływu wielu czynników – spadek eksportu z Europy do USA o kilkadziesiąt procent, utrudnienia Rosji mające ochronić jej rynek, wysoka cena ropy, czynniki inflacyjne, rosnące koszty kapitału, wzrost należności o charakterze trudno-ściągalnym, restrykcyjne działania banków. Czynnikiem sprzyjającym upadłościom tym sektorze jest również duże rozdrobnienie firm polskiego rynku transportowego. Duża liczba firm (w tym małych graczy) wpływa również na wynik w tej pozycji.

Ograniczenie transakcji zagranicznych (czy na Wschodzie czy na Zachodzie) przyczyniło się do tego, że firmy zaczęły skupiać się na rynku wewnętrznym (polskim), i tym samym doprowadziły do sytuacji, że ten rynek staje się coraz mniejszy i niewystarczający dla wszystkich graczy. Najsłabsi niestety zmuszeni zostają do ogłaszania upadłości.

Dodatkowo branża ta przeżywa również kryzys nie tylko związany z podażą, ale również z niskimi cenami usług oraz kłopotami z finansowaniem działalności. Nie tylko restrykcyjna działalność banków, ale również firm finansujących i leasingowych przyczynia się do trudnej sytuacji przewoźników. Nie należy również zapominać o mniejszym zainteresowaniu konsumentów podróżami zagranicznymi, spowodowane panującym kryzys.

Budownictwo – sytuacja w tej branży, mimo wcześniejszych prognoz, nie pogorszyła się. Porównując I półrocza 2009 i 2008, w dużej mierze jest to prawdopodobnie rezultat roztropnej działalności banków, które mając kilka form zabezpieczenia kredytów inwestycyjnych firm budowlanych, starają się odzyskać pieniądze w inny sposób niż dzięki przejęciu zabezpieczonej inwestycji, np. poszukując nowego partnera strategicznego dla zadłużonego przedsiębiorcy budowlanego. To pozwala uniknąć zwiększania kosztów inwestycji związanych z koniecznością jej dokończenia w nowych warunkach (przy przejęciu przez bank).

Działalność deweloperska – kryzys rynku finansowego przyczynił się do ograniczenia inwestycji w tym sektorze. Ograniczenie inwestycji powoduje brak możliwości utrzymania tempa rozwoju z poprzednich okresów. Niektórzy, zwłaszcza nowi deweloperzy, którzy pojawili się na rynku trzy, cztery lata temu, przeinwestowali w zakupach nieruchomości, bo liczyli na dalszy wzrost ich wartości w tempie 25 proc. rocznie. Trudności z uzyskaniem kredytów obrotowych oraz brak doszacowania biznesplanów przez wykonawców, nie uwzględnienie wzrostu kosztów energii i robocizny to niestety dodatkowe czynniki mające wpływ na ten wskaźnik. Dekoniunktura na rynku nieruchomości dotyczy przede wszystkim budownictwa mieszkaniowego i przedsiębiorcy tej gałęzi szczególnie odczuwają groźbę bankructw.

Branża stalowa - W pierwszym półroczu 2009 roku widoczny jest wzrost upadłości w sektorze produkcji i dystrybucji wyrobów metalowych. Problemy dotyczą przede wszystkim spółek handlowych, które ucierpiały ze względu na drastyczny spadek cen wyrobów stalowych w IV kwartale 2008 i I kwartale 2009 oraz spadający popyt ze strony branży budowlanej, maszynowej i motoryzacyjnej. Na sytuację w Polsce miały wpływ wahania cen stali na rynkach światowych i głęboki kryzys w USA.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: