eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 26/2009 (22-28.06.2009)

Tydzień 26/2009 (22-28.06.2009)

2009-06-28 22:28

Przeczytaj także: Tydzień 25/2009 (15-21.06.2009)

  • Chiny podpisały z Finlandią nowe kontrakty (m.in. Dot. one współpracy z Nokią). Dwustronna wymiana handlowa w 2008 roku przekroczyła wartość 10 mld USD.
  • Według Departamentu Handlu USA po korekcie Produkt Krajowy Brutto USA spadł w I kw. 2009 roku o 5,5% r/r (wobec spadku o 6,3% w IV kwartale 2008). Poprzednio prognozowano spadek o 6,1%.
  • Według OECD PKB krajów tej grupy krajów w 2009 r. spadnie o 4,1% (poprzednia prognoza - 4,3%). PKB USA skurczy się w tym roku o 2,8% (w porównaniu ze wzrostem o 1,1% w 2008), a PKB Japonii skurczy się w tym roku o 6,8%.
  • Według Banku Światowego globalna gospodarka skurczy się w tym roku o 2,9 % (PKB USA może w tym roku spaść o 3%, Japonii o 6,8%, strefy euro o 4,5%, a polski PKB ma wzrosnąć o 0,5%). Według ekspertów MFW wynik ten będzie lepszy o 1,6 pkt. proc. Specjaliści BŚ prognozują ożywienie w 2010 roku, a wówczas wzrost gospodarczy ma wynieść 2% (Polski PKB w 2010 roku wzrośnie o 0,9%, a w 2011 roku o 3,5%).
  • Rezerwa Federalna w USA podjęła pierwsze kroki w sprawie ograniczenia swojej pomocy dla systemu finansowego. Przewiduje się, że pomocowe programy kredytowe i płynnościowe prawdopodobnie będą powoli wygaszane, a bank centralny zacznie przygotowywać się do podniesienia stóp procentowych. Poinformowano, że Fed wycofuje się z nigdy do końca nie wykorzystywanego programu przeznaczonego dla inwestorów rynku pieniężnego i ogranicza dwa inne (zmniejszy maksymalną wartość programu Term Securities Lending Facility z 200 do 75 mld USD oraz Term Auction Facility z 600 do 500 mld USD.
  • Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na koniec 2008 roku w 30 państwach należących do OECD bez pracy było 37,2 mln osób, w 2010 roku liczba ta wzrośnie do 57 mln i będzie najwyższa od lat 70. XX wieku.
  • Według Alana Greenspana kryzys skończy się wtedy, gdy ceny domów w USA się ustabilizują. Ten pogląd wynika z tego, że ceny te w dużej mierze determinują wartość kapitału ukrytego w domach i jest to zabezpieczenie dla 11.000 mld USD ulokowanych w amerykańskich kredytach hipotecznych, z których znacząca część trzymana jest poza USA w formie papierów zabezpieczonych aktywami.
  • Rząd USA przyznał w sumie 8 mld USD Fordowi, Nissanowi i producentowi elektrycznych aut Tesla (związanemu z niemieckim Daimlerem) na konstrukcję ekologicznych aut. Są to pierwsze wypłaty z programu o wartości 25 mld USD, który Kongres USA przyznał na konstrukcję i produkcję ekologicznych samochodów.
  • Kolejne przesunięcie terminu próbnych lotów Boeinga 787 (Dreamliner). Jest to dwusilnikowy samolot dla 210 - 330 pasażerów, o niskim zużyciu paliwa i większym zasięgu. Producent przyjął zamówienia na 850 takich maszyn. Opóźnienie w planach produkcji samolotu wynosi już 2 lata a pierwsze maszyny trafią prawdopodobnie do odbiorców najwcześniej w 2010 roku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WAKACJE Z G. SOROSEM

Soros jest amerykańskim finansistą pochodzenia węgierskiego, przez jednych uważany za spekulanta walutowego, przez innych za miliardera, który z pasją uczestniczy w grach o duże pieniądze na światowych rynkach finansowych i inwestuje, ale też zajmuje się filantropią (w Polsce znany jest jako założyciel Fundacji im. Stefana Batorego. Jest absolwentem London School of Economics i uczniem Karla Poppera. Napisał szereg interesujących książek. Dorobił się dużych pieniędzy, a jego majątek jest szacowany na ok. 10 mld USD. Świat poznał go, gdy udanym atakiem na zniżkę kursu brytyjskiego funta w 1992 roku doprowadził do tego, że Bank Anglii wycofał się z mechanizmu ERM i w konsekwencji Wielka Brytania nie znalazła się w pierwszej grupie tworzącej strefę euro (do dziś nie jest w niej). Mówi się, że uczestniczył też w podobnej operacji tym razem w Azji (celem była waluta malezyjska). Mimo wszystkich kontrowersji wokół G. Sorosa warto wsłuchiwać się w to, co mówi on teraz na temat światowej gospodarki i tak:
  • W obecnej sytuacji gospodarczej najlepszą pozycję mają Chiny. Ich rola w najbliższych latach zdecydowanie wzrośnie. Zmieniać się będą Chiny, ale też pod ich wpływem zmieniał się będzie świat. Jego zdaniem interesy gospodarcze Chin i świata będą zbieżne.
  • Putin w dużym stopniu odbudował siłę Rosji, która co prawda nie jest już supermocarstwem, ale światową siłą militarną i dzięki surowcom energetycznym jest ona potęgą gospodarczą i polityczną. Jego zdaniem ropa i gaz dają Rosji przewagę, ale są też kulą u nogi. Nisko ocenia on możliwości szybkiego zbudowania w Rosji bardziej zróżnicowanej, a przy tym nowoczesnej gospodarki.
  • Europa jest podzielona, nie jest też zdolna (jako całość) do szybkiego i skutecznego działania. Nie potrafi też stworzyć wspólnej polityki energetycznej i nie jest zdolna do jej realizacji.
  • Kraje Europy Środkowo-Wschodniej są osłabione i wymagają szczególnej pomocy ze strony zachodnich państw i MFW. Jego zdaniem nie należy zaostrzać wymagań dotyczących ich równowagi budżetowej, ponieważ jej utrzymanie warunkach kryzysu jest bardzo kosztowne, wyczerpuje ich siły i w końcowym rachunku pogłębia recesję.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: