eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coraz gorsza sytuacja przedsiębiorstw

Coraz gorsza sytuacja przedsiębiorstw

2009-06-24 01:49

Przeczytaj także: Wciąż zła sytuacja przedsiębiorstw


…nie tylko w wyniku rozliczania transakcji opcyjnych, ale także w wyniku wysokiej dynamiki kosztów wynagrodzeń.

PKPP Lewiatan zwraca uwagę, że warto odnieść się także do kosztów działalności – rosły one prawie 2-krotnie szybciej niż przychody (w tym koszty usług obcych, koszty wynagrodzeń, koszty energii oraz amortyzacja). Koszty usług obcych rosną już od wielu kwartałów szybciej niż koszty rodzajowe ogółem. Przedsiębiorstwa na coraz większą skalę korzystają z outsourcingu. Z jednej strony jest to profesjonalizacja działalności, z drugiej – to rozwiązanie optymalizujące koszty działalności (nie wymaga zatrudniania na czas nieokreślony pracowników, których wykorzystanie w danej firmie nie mogłoby być optymalne). Outsourcing uznawany jest za innowację organizacyjną, zatem tę obserwowaną od wielu kwartałów tendencję należy ocenić pozytywnie. Natomiast trudno ocenić pozytywnie szybszy wzrost kosztów wynagrodzeń niż kosztów ogółem. Przy malejącym wzroście wydajności pracy taka tendencja grozi przedsiębiorstwom utratą konkurencyjności. W okresie kryzysu u naszych głównych handlowych partnerów utrzymanie sprzedaży na eksport jest i będzie możliwe tylko, gdy przedsiębiorstwa będą konkurencyjne nie tylko pod względem jakości, ale także pod względem ceny.

Eksperci zauważają, że tak jest zawsze w okresie osłabienia gospodarczego – przychody mogą gwałtownie reagować na zmiany koniunktury. Koszty robią to z opóźnieniem. Podobnie będzie, gdy będziemy wychodzić z osłabienia gospodarczego. Dzisiaj działa to negatywnie, w okresie ożywienia koniunktury będzie działało pozytywnie.

Na szczęście nie ma problemów z płynnością finansową …

fot. mat. prasowe

Wskaźnik płynności gotówkowej (%)

Wskaźnik płynności gotówkowej (%)

Z badań wynika, że przy bardzo wysokich, ponad 10 mld zł, kosztach finansowych, płynność gotówkowa, czyli zdolność przedsiębiorstw do natychmiastowej realizacji zobowiązań krótkoterminowych jest ciągle bardzo wysoka (ponad 31 proc., podczas gdy banki uznają, że poziom wystarczający to 20 proc.). Oznacza to, że teza o tym, że tak wysokie koszty finansowe to efekt innych niż koszty kredytów czynników (rozliczania transakcji opcyjnych) jest prawdziwa. Oczywiście tak wysokiej płynności finansowej nie mają wszystkie przedsiębiorstwa, bowiem wskaźnik płynności gotówkowej na poziomie powyżej 20% ma tylko 44,6 proc firm. Jednak w I kwartale 2008 r. odsetek ten był niższy (43,1 proc.).

… mimo, że wzrosła wartość zadłużenia przedsiębiorstw.

Przedsiębiorstwa zwiększyły swoje zadłużenie – wartość zobowiązań długoterminowych wzrosła o ponad 24 proc. w stosunku do I kwartału 2008 r. Jest to efekt zaciągniętych jeszcze w 2008 r. kredytów, a także efekt osłabienia złotego (część kredytów zaciągnięta była w walutach obcych). W mniejszym stopniu wzrosły zobowiązania krótkookresowe – o ponad 18%. Na ten wzrost złożył się wzrost wartości kredytów i pożyczek krótkookresowych (o prawie 37 proc.), wzrost zobowiązań handlowych (o prawie 9 proc.) oraz zobowiązań formalno-prawnych (o 8%, ale nie oznacza to, że firmy zalegają z podatkami, a że „odłożyły” na te zobowiązania więcej środków).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: