eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa VI 2009

Koniunktura przemysłowa VI 2009

2009-06-24 01:46

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2009


W czerwcu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują większe niż w ubiegłym miesiącu ograniczenie bieżącej sprzedaży, a w konsekwencji dalsze pogarszanie sytuacji finansowej. Spadek sprzedaży w najbliższych miesiącach może być nieco szybszy od przewidywanego w maju, co powoduje, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw może być jeszcze trudniejsza. Przy zwiększających się jednocześnie nadmiernych zapasach przedsiębiorcy planują ograniczać zamówienia na towary u dostawców w nieco większym stopniu niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Wzrost bieżących i przyszłych cen jest zbliżony do sygnalizowanego przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia w skali podobnej do przewidywań z maja.

W jednostkach branży gospodarstwo domowe odnotowuje się spadek bieżącej sprzedaży towarów, chociaż jest on wolniejszy niż sygnalizowano w maju. Przewidywana sprzedaż towarów także może być ograniczana w stopniu nieco mniejszym niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw, ale jej prognozy są znacznie mniej pesymistyczne od zgłaszanych w maju. Stan bieżących zapasów towarów nieznacznie tylko przekracza poziom uznawany za wystarczający, co powoduje, że przyszłe zamówienia u dostawców mogą być ograniczane w mniejszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem. W czerwcu dyrektorzy przedsiębiorstw sygnalizują wolniejszy niż w maju wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Planowany wzrost zatrudnienia może być w najbliższych miesiącach mniejszy niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

Spośród badanych jednostek 5,3% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,4% przed miesiącem, 5,2% w czerwcu przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje – podobnie jak przed miesiącem – 66% przedsiębiorstw, w czerwcu 2008 r. – 70%), kosztami zatrudnienia (58% w czerwcu i maju br., 63% przed rokiem) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (50% w czerwcu i maju br., 54% w czerwcu 2008 r.). W porównaniu z czerwcem ub.r. najbardziej wzrosło odczuwanie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 34% do 45%), trudnościami w rozrachunkach z kontrahentami (z 13% do 21%), trudnościami z uzyskaniem kredytów bankowych (z 7% do 11%), wysokością odsetek bankowych (z 13% do 17%).

4. Usługi

W czerwcu oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa są nieco korzystniejsze od sygnalizowanych przed miesiącem (plus 25 wobec plus 23 w maju). Poprawę koniunktury odnotowuje 31% badanych firm, a jej pogorszenie – 6% (w maju odpowiednio 31% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek zgłaszają szybszy niż w maju wzrost popytu i sprzedaży usług, a w konsekwencji poprawę sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach zarówno popyt jak i sprzedaż mogą rosnąć szybciej niż prognozowano w maju, również przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nieco bardziej optymistyczne od formułowanych w poprzednim miesiącu. Odnotowuje się wzrost zarówno bieżących jak i prognozowanych na najbliższe miesiące cen usług. Planowane ograniczenie zatrudnienia może być nieco mniejsze niż przewidywano przed miesiącem. Spośród badanych jednostek 2,6% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (2,2% w maju br. wobec 6,1% w czerwcu ub. r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (83% w czerwcu, 76% w maju br., 78% w czerwcu 2008 r.). W ciągu roku w największym stopniu spadło znaczenie bariery związanej z brakiem wykwalifikowanych pracowników (z 27% na 16%).

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: