eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pogarsza się ocena polskiej gospodarki

Pogarsza się ocena polskiej gospodarki

2009-06-20 00:10

Przeczytaj także: Gorsza ocena Polski


Raport podaje, że ogólne ryzyko niewypłacalności ocenia się jako umiarkowane. Oczywiście oceny tej nie można odnosić do poszczególnych spółek z sektora prywatnego, w przypadku których ryzyko upadłości znacznie wzrośnie.

Ryzyko związane z transferem i niewymienialnością

Mimo że państwowe rezerwy walutowe w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy skurczyły się o ok. 28%, wciąż pokrywają ponad trzymiesięczny import prognozowany na rok 2009. Euler Hermes oczekuje, że rezerwy te będą dalej spadać, osiągając na koniec 2009 r. poziom ok. 50 mld. Niemniej jest mało prawdopodobne, by w najbliższym czasie mogło ich zabraknąć.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik obsługi długu i pokrycie importu

Wskaźnik obsługi długu i pokrycie importu

Ryzyko walutowe

fot. mat. prasowe

Zadłużenie zewnętrzne/ PKB i eksport towarów i usług

Zadłużenie zewnętrzne/ PKB i eksport towarów i usług

Kurs złotego jest zmienny już od niemal dziesięciu lat. Z raportu wynika, że na koniec marca 2009 r. wartość tej waluty spadła względem euro o 33% r/r i o 38% od końca września 2008 r., tj. od momentu zaostrzenia się globalnego kryzysu finansowego. (W rzeczywistości, biorąc pod uwagę rekordowo wysokie notowania z końca lipca 2008 r. i rekordowo niski kurs z połowy lutego, waluta osłabiła się o 52%, jednak od tego czasu nieco zyskała na wartości.) Tym samym od połowy 2008 r. złoty był – za wyjątkiem ukraińskiej hrywny – najgorzej radzącą sobie walutą ze wszystkich krajów Wschodzącej Europy. Sytuacja ta pociągnęła za sobą wzrost ryzyka walutowego dla banków, spółek i gospodarstw domowych, które nie zabezpieczyły pożyczek zaciągniętych w walutach obcych. Co więcej, ryzyko walutowe dodatkowo zaostrzył rosnący problem źle zgranych czasowo zabezpieczeń walutowych wielu polskich spółek, które przed załamaniem się kursu złotego w połowie 2008 r. po trwającym dwa lata okresie silnej aprecjacji tej waluty liczyły na dalszy wzrost jej wartości. Według Komisji Nadzoru Finansowego straty związane z zabezpieczeniami walutowymi mogły już sięgnąć poziomu 4 mld USD, czyli pochłonąć 20% zysków przedsiębiorstw w 2009 r., przez co przypuszczalnie doprowadziły już do szeregu upadłości. Ogólnie rzecz biorąc, wysokie ryzyko walutowe zwiększa ryzyko upadłości.

Ryzyko związane z sektorem bankowym

Zdaniem Euler Hermes, mimo że jak dotąd nie ma ryzyka wystąpienia kryzysu systemowego, szereg czynników wpływa na wzrost ryzyka związanego z sektorem bankowym. Największym zagrożeniem dla sektora bankowego jest ryzyko kursowe. Osłabienie złotego przełoży się na wzrost liczby problematycznych kredytów korporacyjnych i hipotecznych denominowanych w walutach obcych (patrz wyżej). Podobno aż ok. 70% wszystkich kredytów hipotecznych zostało zaciągniętych w walutach zagranicznych. Dalsza deprecjacja złotego może ponadto doprowadzić do masowej likwidacji lokat. Jako że duża część kredytów udzielanych w ostatnich latach finansowana była przez pożyczki zewnętrzne zaciągane u zagranicznych banków macierzystych, pojawiające się obawy dotyczące stabilności niektórych z tych zagranicznych spółek dominujących zwiększyły ryzyko refinansowania zapadalnych pożyczek zagranicznych. Spowolnienie gospodarcze w Polsce również przyczyni się do wzrostu liczby niespłacanych kredytów.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: