eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zasoby ropy naftowej na wyczerpaniu

Zasoby ropy naftowej na wyczerpaniu

2009-06-16 14:01

Przeczytaj także: Popyt na ropę zagraża gospodarce USA


W zasadzie nikt nie zna odpowiedzi na pytanie o ilość ropy, która nam została. Od 1940 roku, prowadzone są liczne badania, ekspertyzy dające mnóstwo wyników. Obecnie przyjmuje się teorię mówiącą, że znamy złoża o wielkości ok. 1000 mld baryłek (ok. 140 mld ton) a „pod ziemią” pozostaje jeszcze od 500 do 800 mld baryłek. Nie są to jednak dane sprawdzone i dopiero odkrycie owych złóż, da gwarancję na ich istnienie. Nikt jednak nie spodziewa się odkrycia złóż tak ogromnych jak obecne. Raczej będą to małe, trudne w eksploatacji pokłady, przez co wydobycie będzie bardzo kosztowne. Również znane nam złoża nie będą się dały ciągle, łatwo i tanio eksploatować, gdyż zaledwie 1/3 surowca jest w nich możliwa do wydobycia poprzez bezpośrednie pompowanie. Wydobycie pozostałych zapasów wymaga stosowania skomplikowanych i drogich technik co odbije się znacznie na cenach, być może również na zdolnościach produkcyjnych, a co za tym idzie na dostępności. Wszystkie to czynniki gwarantują wręcz, że najbliższe lata przyniosą jeszcze większe wzrosty cen surowca.

W trudnej sytuacji znajdują się przede wszystkim kraje Europy Zachodniej oraz Stany Zjednoczone, których obecne zasoby wynoszą 21 mld baryłek, stanowiąc 2,4% światowych złóż i starczą na mniej więcej 9 lat. Z kolei aż 25% światowych zasobów jest w posiadaniu Arabii Saudyjskiej, a Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak i Iran są jedynymi państwami posiadające złoża o wielkości ponad 80 mld baryłek. W zależności od szacunków, mówi się iż światowe zasoby starczą na 35 – 45 lat, co sprawia iż USA będą przez 20 – 30 lat całkowicie uzależnione od dostaw z regionu Bliskiego Wschodu.

Obecnie kraje OPEC posiadają ok. 80% światowych zasobów, szacuje się jednak, że do 2020 roku, będą one jedynymi krajami zasobnymi w ropę. Nie uwzględnia się wprawdzie w tym modelu, nowoodkrytych złóż, nie powinny one jednak znacząco wpłynąć na przedstawiane proporcje. Jest to z całą pewnością sytuacja, której lękają się dzisiejsze mocarstwa, szczególnie, że rezerwy ropy nie są w ogóle gotowe na taką ewentualność, a trzeba pamiętać, że obecnie przemysł jest całkowicie uzależniony od produktów ropopochodnych, jak i samej ropy. Wzrost znaczenia na międzynarodowej scenie politycznej, podobnie jak wzrost cen surowca jest niemożliwy do przewidzenia. Sprawia to, że podejmowane są gwałtowne działania zmierzające do uniezależnienia się od dostaw ropy, przykładem niech będzie Unia Europejska, której kraje zobowiązane są do roku 2020 zwiększyć wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych nawet do 33%.

Więcej informacji na temat ograniczonych zasobów ropy naftowej znaleźć można w książkach: J.R. Craig, D.J. Voughan, B.J. Skinner, Zasoby Ziemi (tł.) z ang.PWN, Warszawa 2003 oraz K. Kuciński, Wielka Encyklopedia Geografii Świata Tom XVI, Kurpisz, Poznań 1999, wyd. I

poprzednia  

1 2

Handel zagraniczny I-IV 2009

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: