eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Telekomunikacja w Polsce 2004 i 2005

Telekomunikacja w Polsce 2004 i 2005

2004-02-04 10:58

Przeczytaj także: Gospodarstwa domowe a rynek telekomunikacyjny 2011



Polskie firmy telekomunikacyjne są bardzo zróżnicowane pod względem jakości kredytowej. Fitch uważa TPSA (rating "BBB/F3") za najlepszą spółkę pod względem wiarygodności kredytowej w związku ze statusem operatora dominującego, wysokimi przepływami pieniężnymi i umiarkowanym zadłużeniem.

Dwaj operatorzy komórkowi - PTC i Polkomtel - mają dobre profile kredytowe w wyniku rosnących efektów skali, poprawie w zakresie generowania przepływów pieniężnych i udanego zmniejszenia dźwigni finansowej w latach 2000-2003.

Alternatywni operatorzy stacjonarni w związku z relatywnie niewielką skalą działalności i najczęściej wysokim zadłużeniem w stosunku do EBITDA, charakteryzują się słabym profilem finansowym. Netia po przeprowadzonej restrukturyzacji finansowej rozpoczęła 2004 rok z nadwyżką gotówki netto w bilansie i obecnie stara się wzmocnić swą pozycję rynkową poprzez akwizycje wybranych mniejszych operatorów (ostatnio ogłoszona akwizycja spółki El-Net). Telefonia Dialog jako samodzielny podmiot charakteryzuje się słabym profilem kredytowym, jednak jej wiarygodność jest wsparta poprzez silniejszego właściciela KGHM, który kontynuuje finansowanie działalności spółki. Mniejsi, lokalni operatorzy, np. Szeptel, znajdują się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Inwestorzy zagraniczni są obecni głównie poprzez udziały w polskich operatorach. Na przykład France Telecom posiada pakiet 33,9% akcji TPSA (47,5% wraz z partnerem z konsorcjum); Deutsche Telekom ma 49% akcji PTC; Vivendi Universal wraz z Elektrimem, posiadają pozostałe 51% akcji PTC; Vodafone i duński TDC posiadają po 19,6% akcji Polkomtela.

Pewne zmiany własnościowe są spodziewane w 2004 roku. Vodafone lub TDC może zostać większościowym akcjonariuszem w Polkomtelu w wyniku prawdopodobnej sprzedaży pakietu 59,3% akcji operatora będących własnością krajowych akcjonariuszy. Ponadto, Deutsche Telekom pozostaje zainteresowany zwiększeniem swego zaangażowania w PTC do 100%, pomimo odrzuconej przez Vivendi/Elektrim oferty zakupu 51% akcji PTC za 1,1 mld euro w gotówce złożonej w drugiej połowie 2003.

Fitch jest zdania, że prawdopodobne zaangażowanie globalnych telekomów jako większościowych akcjonariuszy w dwóch operatorach komórkowych może zwiększyć konkurencję w segmencie bezprzewodowym. Jest natomiast mało prawdopodobne aby właściciele forsowali strategię zwiększania udziału w rynku kosztem pogorszenia przepływów pieniężnych operatorów.

poprzednia  

1 2

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek telekomunikacyjny, telekomunikacja

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: