eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cyfryzacja w Polsce w opinii Polaków

Cyfryzacja w Polsce w opinii Polaków

2009-03-03 14:05

Przeczytaj także: Nadawanie cyfrowe wg Polaków


Z badania wynika także, że Polacy nie chcieliby zostać pozbawiony możliwości wyboru, w jaki sposób odbierać telewizję cyfrową - uważa tak 68 proc. respondentów, wśród których dominują czterdziestolatkowie, rolnicy, osoby aktywne zawodowo i mieszkańcy miast o liczbie od 100 do 500 tys.

Czy w Polsce ceny za dostęp do cyfrowej telewizji i radia są wygórowane wskutek zbyt małej konkurencji na rynku? Zdaniem Polaków jak najbardziej. 63 proc. z nich uważa, że drożyzna jest wynikiem niskiej konkurencji. Tylko 6 proc. jest przeciwnego zdania, a prawie co trzeci Polak nie ma zdania na zadany temat. Drożyznę jako wynik braku konkurencji najbardziej dostrzegają osoby najlepiej zarabiające, mieszkańcy wsi i rolnicy. Najmniej ceny dają się we znaki prywatnym przedsiębiorcom. Jednocześnie prawie połowa Polaków widzi możliwość w obniżce cen telewizji cyfrowej, poprzez uruchomienie przez TVP i TP SA własnych platform cyfrowych.

Telewizja publiczna jest utrzymywana z opłat abonamentowych. Abonament jest traktowany przez obywateli jako parapodatek, stąd tendencja do jego unikania. Przekłada się to na ściągalność abonamentu, która, np. w porównaniu do realiów brytyjskich, jest dramatycznie niska. Instytut Globalizacji zadał pytanie o postawę wobec dodatkowych opłat obok abonamentu. Na pytanie o gotowość płacenia abonamentu i dodatkowej opłaty za dostęp do narodowej platformy cyfrowej zgodę wyraziło 23 proc. badanych. 37 proc. pytanych nie chce dodatkowych opłat, a dla 30 proc. jest to obojętne. Najmniej chętni ponoszenia dodatkowych kosztów są czterdziestolatkowie, gdzie ponad połowa z nich nie życzy sobie dublowania opłat. Płacić nie zamierzają także bezrobotni i mieszkańcy miast o wielkości zaludnienia od 100 do 500 tys. mieszkańców.

Jeśli chodzi o sposób odbioru telewizji cyfrowej to okazuje się, że 34 proc. ankietowanych zależy, aby odbierać telewizję drogą satelitarną. Dla 28 proc. jest bez znaczenia, czy odbiór będzie prowadzony drogą naziemną czy satelitarną. Za technologią satelitarną opowiada się aż połowa rolników, a tylko 30 proc. biznesmenów i menedżerów. Analogicznie za jest 41 proc. mieszkańców wsi i tylko 26 proc. mieszkańców wielkich aglomeracji.

Na koniec Instytut Globalizacji zwrócił się do obywateli o wystawienie cenzurki instytucjom, które są odpowiedzialne za cyfryzację. Jeśli chodzi o politykę informacyjną dotyczącą cyfryzacji to jest ona według Polaków bardzo słaba. Źle ocenia ją ponad połowa respondentów, a w pełni zadowolonych jest zaledwie 2 proc. ankietowanych.

Informacje o badaniu
TNS OBOP na zlecenie Instytutu Globalizacji zrealizował badanie ilościowe – Omnimas. Wywiad przeprowadzany był metodą face-to-face CAPI (ang. Computer Aided Personal Interview). Projekt został zrealizowany w dniach 18-22 września 2008 r. na próbie N=1002. Jest to próba ogólnopolska, reprezentatywna dla całej populacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: