eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Produkty niebezpieczne: rośnie liczba w UE

Produkty niebezpieczne: rośnie liczba w UE

2009-02-26 13:16

Przeczytaj także: Wadliwe produkty: nowe przepisy o ochronie konsumentów przyjęte

fot. mat. prasowe

10 rodzajów produktów (innych niż spożywcze i farmaceutyczne) wg liczby zgłoszeń do RAPEX, 1 II 2004

10 rodzajów produktów (innych niż spożywcze i farmaceutyczne) wg liczby zgłoszeń do RAPEX, 1 II 2004 - XII 2008

Lovells podaje, że zabawki dla dzieci zdecydowanie pozostają przedmiotem największej liczby zgłoszeń produktów niebezpiecznych w całej Unii Europejskiej. Jednakże udział zabawek w ogólnej liczbie powiadomień nieznacznie zmalał w stosunku do poprzedniego roku, prawdopodobnie również odzwierciedlając większe zainteresowanie przedsiębiorców reprezentujących branżę zabawek ich jakością oraz bezpieczeństwem produkcji.

Ponadto z analiz wynika, że liczba niebezpiecznych produktów konsumenckich zgłoszonych właściwym organom w Europie była w roku 2008 ponad połowę wyższa niż liczba produktów z podobnych kategorii zgłoszonych odpowiednim organom w Stanach Zjednoczonych. Wskazuje to na to, iż w kwestii bezpieczeństwa produktów, Europa jest nadal obszarem o znacznie wyższych wymaganiach regulacyjnych niż Stany Zjednoczone, z czego obecnie dobrze zdają sobie sprawę międzynarodowi producenci. Stany Zjednoczone zaczynają zmniejszać ten dystans dzięki ostatnim reformom przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktów w tym kraju.

Ewa Rutkowska, adwokat, szef Praktyki Farmaceutycznej i Odpowiedzialności za Produkt w warszawskim biurze Lovells komentuje: "Liczba produktów wycofanych z obrotu utrzymuje tendencję wzrostową. Pod względem bezpieczeństwa produktów, doświadczeni światowi producenci postrzegają Europę jako środowisko o znacznie wyższych wymaganiach regulacyjnych niż Stany Zjednoczone. Właściwe organy w poszczególnych państwach UE wykazują coraz większą aktywność w egzekwowaniu przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktów oraz wyłapywaniu produktów niebezpiecznych na wszystkich etapach procesu dystrybucji. Producenci, często w wyniku niemiłych doświadczeń, stają się coraz bardziej świadomi potencjalnych kosztów związanych z nieprzestrzeganiem nowych przepisów. Proces ten będzie postępował. Dzięki współpracy z producentami największych światowych marek z szeregu branż wiemy, że postępujące zmiany w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie, powodują, że firmy zmieniają swoje podejście do bezpieczeństwa produktów i odpowiadają na wzrastające wymagania regulacyjne."

Komisja Europejska uznała kwestie bezpieczeństwa produktów za ważny punkt swojego programu działań. Komisarz UE ds. Konsumentów, Meglena Kunewa, kontynuuje realizację programu, którego celem jest poprawa ochrony konsumentów na wielu poziomach. Działania te zbiegają się z ważnymi reformami przepisów regulacyjnych w Stanach Zjednoczonych, które pod wieloma względami odzwierciedlają odpowiednie regulacje obowiązujące od pewnego czasu w krajach Unii Europejskiej - poinformowała kancelaria Lovells.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: