eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkań 2009: preferencje nabywców

Rynek mieszkań 2009: preferencje nabywców

2009-02-23 00:08

Jak wyglądają najbardziej poszukiwane mieszkania w polskich miastach Anno domini 2009? Mają dwa lub trzy nieduże pokoje (ale z przestronnym salonem), drzwi antywłamaniowe, otwarte kuchnie z oknem, łazienki z wannami z funkcją prysznica oraz koniecznie balkony. I przede wszystkim nie są drogie - pokazują wyniki najnowszej edycji raportu "Polski Rynek Mieszkaniowy 2008 - Popyt i preferencje nabywców" firmy Nowy Adres S.A.

Przeczytaj także: Kupno nieruchomości - plany Polaków 2009

Cena, cena i jeszcze raz cena

Jakie kryteria biorą pod uwagę przy zakupie nieruchomości osoby, które planują taką transakcję w 2009 roku? Jak można się domyśleć, przede wszystkim cenę – jest to najważniejsze kryterium dla 45 proc. ankietowanych. Kolejne miejsca zajęły – również bez niespodzianek – lokalizacja (15 proc. wskazań) i bezpieczna okolica (11 proc.). Mniej zwracamy uwagę na architekturę budynku (6 proc.), dogodne połączenia komunikacyjne i metraż lokalu (po 4 proc.) czy bliskość rodziny i przyjaciół (3 proc.).

Z raporty wynika, że dominujące znaczenie ceny widać w niskich metrażach poszukiwanych mieszkań. Osoby planujące w 2009 roku zakup mieszkania będą szukać głównie lokali o powierzchni od 41 do 60 m kw. (46 proc. wskazań i tylko 14 proc. dla lokali większych niż 70 m kw.). Popularne będą zarówno mieszkania dwu- jak i trzypokojowe – oba rodzaje otrzymały po 36 proc. wskazań. Tylko 15 proc. osób, które planują w tym roku mieszkaniowe zakupy jest zainteresowanych mieszkaniami 4-pokojowymi. Kończy się chyba również popularność kawalerek - cieszą się one jeszcze mniejszym 6-procentowym zainteresowaniem. Można się jednak spodziewać, że kawalerki wróciłyby do łask kupujących, gdyby możliwość uczestnictwa w rządowym programie dopłat do kredytów hipotecznych „Rodzina Na Swoim” udostępniono również tzw. singlom.

Małe, ale przestronne

Z badań wynika, że mieszkańcy największych polskich miast, wychowani w ciasnocie małych mieszkań z czasów PRL-u cenią sobie przestrzeń i swobodę. Choć poszukiwane przez nich mieszkania nie są duże, preferują powierzchnie otwarte (np. duży przedpokój połączony z salonem i kuchnią) nad zamkniętymi (osobne, wydzielone ścianami działowymi pomieszczenia). Stosunek tych dwóch opcji wynosi 52 proc. vs. 40 proc. Najważniejszym pomieszczeniem w domu pozostaje salon – większy salon kosztem reszty pokoi chce mieć aż 59 proc. ankietowanych. Zdania są bardziej podzielone, jeśli chodzi o otoczenie budynku mieszkalnego i kontrowersyjne kwestie ogradzania osiedli – zwolenników grodzenia (42 proc.) jest tylko nieco więcej niż przeciwników (40 proc.). Największymi zwolennikami grodzenia są warszawiacy (59 proc. za), najrzadziej takie rozwiązanie preferują mieszkańcy Trójmiasta (38 proc. wskazań).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: