eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkań 2009: preferencje nabywców

Rynek mieszkań 2009: preferencje nabywców

2009-02-23 00:08

Przeczytaj także: Kupno nieruchomości - plany Polaków 2009


Mocne drzwi niezbędne, parkingi niekoniecznie

Co uznajemy za niezbędne elementy naszych mieszkań i ich otoczenia? – z raportu wynika, że przede wszystkim drzwi antywłamaniowe (60 proc. wskazań) i piwnice (52 proc.). Co ciekawe, tylko 43 proc. ankietowanych za niezbędne uważa windy, za to aż 37 proc. chce, aby ich budynek mieszkalny miał udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Dziwić mogą niskie wskazania dla parkingu podziemnego (21 proc.), parkingu zewnętrznego dla gości (15 proc.) czy ochrony (tylko 14 proc.) – najwidoczniej jesteśmy przyzwyczajeni do parkowania „kto pierwszy, ten lepszy”, a za najlepszą ochronę wystarczają nam drzwi antywłamaniowe.

„Wyniki naszych badań potwierdzają nieprzemijający popyt na mieszkania z segmentu popularnego, który w ostatnich dwóch latach został trochę zaniedbany przez deweloperów na rzecz segmentu średniego. Najważniejszym kryterium selekcji podczas poszukiwania mieszkania pozostaje cena – mieszkańcy polskich miast kupują po prostu takie mieszkania, na jakie ich stać. Pokazują to wyniki dotyczące garaży i miejsc parkingowych – w ostatnich latach za własne miejsce do parkowania trzeba było płacić deweloperom nawet do 30 tys. zł. Dla kupujących bardzo często cena ta była zbyt wygórowana” – komentuje wyniki badań Katarzyna Cyprynowska, prezes zarządu firmy Nowy Adres S.A. i współautorka badań.

Informacje o badaniu
Raport „Polski Rynek Mieszkaniowy 2008 - Popyt i preferencje nabywców” został opracowany przez firmę Nowy Adres S.A. (dawniej The Report Sp. z o.o.) przy współpracy z instytutem badawczym Millward Brown SMG/KRC. Pierwsza część badania dotycząca potencjału rynku mieszkaniowego w 5 aglomeracjach Polski: krakowskiej, poznańskiej, trójmiejskiej, warszawskiej i wrocławskiej została przeprowadzona metodą CATI (wywiady telefoniczne) na próbie N=1526 respondentów. Druga część raportu dotyczy szczegółowych preferencji nabywców na rynku mieszkaniowym i została przeprowadzona na próbie N=1500 metodą PAPI (wywiady w domu respondenta).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: