eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pamięci dyskowych

Rynek pamięci dyskowych

2003-12-10 09:52

Rynek pamięci dyskowych

© fot. mat. prasowe

Producenci pamięci dyskowych osiągnęli w III kwartale bieżącego roku przychody rzędu 4,8 mld USD. Oznacza to, ze ogólnie rzecz biorąc, rynek miał wartość o 0,3% niższą niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zapotrzebowanie na pamięci dyskowe będzie rosło w tempie raczej powolnym i rynek utrzyma się poniżej historycznych poziomów maksymalnych, osiągniętych w ostatnich latach.
Wzrosła, jak było to do przewidzenia, ilość sprzedanych petabajtów (1 PB = 1000 TB = 1000000 GB). W porównaniu z zeszłym rokiem klientom dostarczono pamięci masowe o łącznej pojemności 197 petabajtów, czyli o 36% więcej niż w III kw. 2002. Takie są konkluzje raportu IDC – Worldwide Disk Storage Systems Quarterly Tracker.

"Podczas gdy pojemności sprzedawanych pojedynczych urządzeń pamięci masowych malały w każdym z ostatnich czterech kwartałów, spadek cen był umiarkowany i sięgnął tylko w czasie dwóch ostatnich kwartałów poziomu 30% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Dostawcy, zamiast bawić się w wojny cenowe, konkurują ze sobą poziomem wsparcia, serwisu, aplikacjami i ich integracją" – twierdzi John McArthur, wiceprezes grupy Storage Hardware Research w IDC.

W III kwartale liderem na rynku pamięci pozostała firma HP z udziałem rzędu 26,4%, wyprzedzając IBM i EMC z udziałami rzędu odpowiednio 21,1% oraz 12,9%. Bardzo dobre wyniki osiągnął Dell. Firma ta przesunęła się na 4. pozycję, przy czym razem z EMC – z którą to firmą notabene Dell współpracuje – osiągnął największy wzrost wartości sprzedanych pamięci. W stosunku do sytuacji sprzed roku, przychody Della na tym rynku były większe o 22,9%. EMC ustąpiła mu o 2%, ale III kwartał 2002 roku był w tej firmie raczej kiepski. Tym samym Dell wyprzedził Sun Microsystems i Hitachi.

W segmencie zewnętrznych pamięci dyskowych przychody wzrosły w III kw. 2003 do poziomu 3,2 mld USD, co oznacza, że w porównaniu z sytuacją z ubiegłego roku średni wzrost wartości rynku sięgnął 1,5%. W tym segmencie czterej najwięksi dostawcy: HP, EMC, Dell i Sun Microsystsems kontrolują aż 48%. Istotną rolę odegrały na tym rynku nowe umowy OEM, które spowodowały, że segment ten od III kwartału 2002 zaczął nieco rosnąć. Obecnie obowiązują umowy Hitachi z HP i Sun Microsystems, EMC z Dellem, LSI Logistic Storage z IBM oraz DotHill z Sun Microsystems.

Te same umowy działały także na rynku NAS i OpenSAN, gdzie pozycję lidera zajmuje związane umową z Dellem EMC z udziałem rynkowym 28,9%, poprzedzając HP i IBM odpowiednio z 25,6% i 11,5%. W segmencie OpenSAN trwa walka HP z EMC, z udziałami rynkowymi wynoszącymi 31,2% i 27%.

Rynek pamięci dyskowych w III kw. 2003 według IDC – Worldwide Disk Storage Systems Quarterly Tracker.

fot. mat. prasowe


Źródło:

Raport Worldwide Disk Storage Systems Quarterly Tracker firmy IDC jest wydawany co kwartał i dotyczy zarówno całego rynku pamięci dyskowych, jak i jego poszczególnych segmentów. W raporcie tym używane są takie porównania jak wielkości poszczególnych jednostek pamięci w terabajtach, wielkości przychodów, sprzedaży, kosztów w USD za 1 GB pamięci, średniej ilości gigabajtów w jednostce pamięci i wartość sprzedaży (bezwzględnego wzrostu lub spadku). Określana jest też sprzedaż na poszczególne rynki regionalne, zależność sprzedaży do stosowanego software i systemów, typy i linie pamięci sprzedające się na poszczególnych rynkach oraz wiodący vendorzy.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek pamięci dyskowych
Nokia wyprzedzona

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: