eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koncerny naftowe: co z konsolidacją?

Koncerny naftowe: co z konsolidacją?

2008-12-31 13:33

Przeczytaj także: Orlen czasowo zamknie rafinerię w Możejkach?


Trudna sytuacja na rynku finansowym oznacza jednak dla przedsiębiorstw naftowych zupełnie nowe wyzwania, które mogą skutkować ograniczeniem zakładanych wcześniej planów inwestycyjnych.

Prezes Krawiec przyznał zresztą, że faktem są pogarszające się możliwości zewnętrznego finansowania inwestycji. - To oznacza, że może nie będzie ograniczeń naszych planów inwestycyjnych, ale mogą nastąpić przesunięcia w czasie, jeśli chodzi o ich realizację - mówi prezes PKN Orlen.

- Rosnący koszt pozyskiwania kredytów, będący efektem kryzysu na rynku finansowym, może spowodować korektę planów inwestycyjnych przez firmy z sektora naftowego i petrochemicznego - potwierdza także Kent Hilen, dyrektor zarządzający, odpowiedzialny w banku BNP Paribas za współpracę z sektorem ropy i gazu.

Wiele planów inwestycyjnych może wymagać ponownych analiz, ponieważ jeśli koszty finansowania rosną, zakładana dochodowość inwestycji również powinna być wyższa, ażeby uzasadnić realizację projektu.

- Dobre projekty w dalszym ciągu są w stanie znaleźć finansowanie, także w obecnych warunkach rynkowych. Natomiast projekty znajdujące się na granicy opłacalności, które miałyby sens przy niskim koszcie finansowania, teraz stracą rację bytu - dodaje Hilen.

Kula u nogi

Wielu ekspertów jest zdania, że niezależnie od bieżących wyników finansowych, Orlen ma dziś poważne problemy, a najważniejszy z nich nazywa się Możejki. Jednym z ekspertów, którzy od początku twierdzili, że przejęcie litewskiej rafinerii nie jest dobrym pomysłem, jest Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Według niego, było to przedsięwzięcie mające sens jedynie polityczny, względnie prestiżowy, a nie ekonomiczny.

- Tym bardziej że jak się powiedziało "a", to trzeba powiedzieć "b". A skąd teraz Orlen weźmie 1,6 mld dolarów na zapowiadane w Możejkach inwestycje do 2012 roku? - pyta inny ekspert związany z branżą paliw.

- Rzeczywiście, program inwestycyjny w Możejkach jest dosyć kapitałochłonny i będzie elementem naszej analizy - odpowiada prezes Krawiec. Zapewnia jednak, że - tak jak w przypadku innych inwestycji grupy - w grę nie wchodzi raczej rezygnacja z części projektów, a raczej przesunięcie w czasie ich realizacji.

Zarząd Orlenu nie zgadza się również z tezą, że inwestycja na Litwie była błędem i jest przyczyną kłopotów koncernu.

- Nie wiem, skąd się wzięły takie informacje. Możejki w układzie rok do roku z kwartału na kwartał notują kolejne rekordy, a od kilku kwartałów także dodatni wynik finansowy - przekonuje Krystian Pater. - Faktem jest oczywiście, że porównujemy do innej bazy, ale zwiększyliśmy przerób ropy do planowanego poziomu ponad 8 mln ton, realizujemy inwestycje - ostatnio instalację hydroodsiarczania oleju napędowego. Stworzyliśmy warunki do tego, że firma może spokojnie operować, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, generując dodatnie wyniki finansowe.

oprac. : Piotr Apanowicz / Nowy Przemysł Nowy Przemysł

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: